Czy ten kolor stolca i dziecka jest niepokojący?

Dzień dobry, czy jasno szary stolec u 4 letniego dziecka jest objawem niepokojącym? Szary stolec pojawił się dwa dni temu, wczoraj stolec był normalny, dzisiaj znowu jasno szaro żółty.

Redakcja abcZdrowie

Witam,
jasnożółty, odbarwiony lub szary czy też biały stolec może oznaczać problemy z drogami żółciowymi. Proszę przeczytać odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-bialego-stolca-u-dziecka. Oczywiście jednorazowa zmiana wyglądu kału dziecka nie musi oznaczać niczego poważnego i nie jest powodem do paniki, lecz jeśli sytuacja się powtarza, warto zwrócić się do pediatry. Odbarwiony kał może świadczyć o niedoborze bilirubiny, dlatego warto wykonać morfologię oraz badanie kału. Proszę również zwrócić uwagę czy synowi nie doskwierają inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak: bóle brzucha, nudności czy wymioty. Alarmujące są również takie objawy jak osłabienie czy gorączka. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/stolec-informacje-kolory-stolca-konsystencja.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.