Czy ten stolec jest normalny?

Witam, Otóż od 4 dni po spożyciu domowych buraczków obserwuje zmieniony kał, pierwsze wypróżnienie było bardziej ciemniejsze jakby czerwone. Na drugi dzień wypiłem 2 kubki czerwonego barszczu po czym pojawił się śluz otaczający kał, nie jest on koloru czerwonego tylko jasnobrązowy wpadający w lekką czerwień, sam kał powrócił do normy, moje pytanie czy mam powody do obaw czy to normalne ze po domowym czerwonym barszczu może pojawić się taki śluz ? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

czerwony kolor stolca może mieć ścisły związek ze spożywanymi pokarmami – w Pana przypadku z burakami. Prawidłowym objawem jest powrót koloru stolca do normy, natomiast śluz w kale może być powodem do obaw, ale nie zawsze. Więcej o kolorach stolca pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/stolec-informacje-kolory-stolca-konsystencja.

Śluz w kale pojawia się podczas zatruć pokarmowych, biegunek, a także zaparć – w takich sytuacjach jest naturalny i powinien zaniknąć po ustąpieniu problemu. Jeżeli jego pojawienie się było jednorazowe, to nie ma Pan powodu do obaw. Niemniej warto obserwować stolec – na pewno niepokojące powinno być występowanie tej wydzieliny przy kolejnych wypróżnieniach, zwłaszcza jeżeli pojawią się dodatkowe dolegliwości. Szczegółowo omawia tę kwestię nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-kale-przyczyny-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.