Co może oznaczać taki zielony kał?

Dzień dobry. Od pewnego czasu zauważyłam zielonkawy kał u siebie. Nadmieniam że nie jadłam nic zielonego. Dwa lata temu przy gastroskopii wyszła mi żółć na żołądku. Lekarz przepisał ursofalk polprazol i cholestil.pare lat wcześniej stwierdzono mi też GERD i zespół jelita drazliwego. Czy zielony kał moze mieć coś wspólnego z drogami żółciowymi czy z zespołem jelita wrażliwego? Kobieta,40l.
KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Chusta lekarska - opatrunek oka

Chusta lekarska może zostać użyta do wykonywania opatrunków. Ekspert - lek. Łukasz Dubielecki wyjaśnia, jak opatrzyć oko za pomocy trójkątnej chusty.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeżeli zielony kolor stolca nie wynika ze spożywania produktów typu szpinak, to może mieć związek z infekcją (bakteryjną, wirusową) lub zaburzeniami, o których Pani wspomina, czyli np. zespołem jelita drażliwego, ale także z tzw. przyspieszonym pasażem treści jelitowej. Więcej o właściwych i nieprawidłowych kolorach stolca w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/stolec-informacje-kolory-stolca-konsystencja.

To drugie zaburzenie ma związek z obecnością żółci w kale, która w początkowej fazie trawienia przybiera zielony kolor. O chorobach związanych ze zbyt szybkim pasażem treści żołądkowej pisze nasz ekspert w odpowiedzi na to pytanie, proszę się z nią zapoznać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-spowodowany-moze-byc-zielony-stolec.

Inne schorzenia, związane z zielonym kolorem stolca, również są skutkiem zaburzeń w obrębie jelit, to jest: celiakia (alergia pokarmowa na gluten), wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna. O stanach zapalnych jelit mówi ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit.

Sugeruję wizytę u lekarza z przychodni POZ – na początek może być konieczne wykonanie badania kału ogólne i bakteriologiczne. Dalsza diagnostyka będzie zależna od jego wyników i może pójść w kierunku zaburzeń wchłaniania, ale też infekcji grzybiczej lub pasożytniczej, alergii pokarmowej, a nawet nadmiernie podwyższonego poziomu żelaza. Proszę zapoznać się z tym artykułem – omawia wskazania i znaczenie badania kału: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty