Co może oznaczać taki zielony kał?

Dzień dobry. Od pewnego czasu zauważyłam zielonkawy kał u siebie. Nadmieniam że nie jadłam nic zielonego. Dwa lata temu przy gastroskopii wyszła mi żółć na żołądku. Lekarz przepisał ursofalk polprazol i cholestil.pare lat wcześniej stwierdzono mi też GERD i zespół jelita drazliwego. Czy zielony kał moze mieć coś wspólnego z drogami żółciowymi czy z zespołem jelita wrażliwego? Kobieta,40l.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli zielony kolor stolca nie wynika ze spożywania produktów typu szpinak, to może mieć związek z infekcją (bakteryjną, wirusową) lub zaburzeniami, o których Pani wspomina, czyli np. zespołem jelita drażliwego, ale także z tzw. przyspieszonym pasażem treści jelitowej. Więcej o właściwych i nieprawidłowych kolorach stolca w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/stolec-informacje-kolory-stolca-konsystencja.

To drugie zaburzenie ma związek z obecnością żółci w kale, która w początkowej fazie trawienia przybiera zielony kolor. O chorobach związanych ze zbyt szybkim pasażem treści żołądkowej pisze nasz ekspert w odpowiedzi na to pytanie, proszę się z nią zapoznać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-spowodowany-moze-byc-zielony-stolec.

Inne schorzenia, związane z zielonym kolorem stolca, również są skutkiem zaburzeń w obrębie jelit, to jest: celiakia (alergia pokarmowa na gluten), wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna. O stanach zapalnych jelit mówi ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit.

Sugeruję wizytę u lekarza z przychodni POZ – na początek może być konieczne wykonanie badania kału ogólne i bakteriologiczne. Dalsza diagnostyka będzie zależna od jego wyników i może pójść w kierunku zaburzeń wchłaniania, ale też infekcji grzybiczej lub pasożytniczej, alergii pokarmowej, a nawet nadmiernie podwyższonego poziomu żelaza. Proszę zapoznać się z tym artykułem – omawia wskazania i znaczenie badania kału: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.