Dlaczego mój stolec jest zielony?

Witam. Dzisiaja rano zauważyłam u siebie zielony stolec. Czy to może być coś groźnego? Jakiś czas temu tez się pojawił ale po około 2 dniach znikł

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zielony stolec nie musi oznaczać niczego poważnego. Często jest to fizjologiczna reakcja na spożycie niektórych produktów spożywczych. Dzieje się tak między innymi po zjedzeniu produktów zawierających chlorofil, czyli szpinaku, kapusty, brokułu, zielonej papryki czy jarmużu.

Zdarza się, że zielony kał występuje również na skutek degustacji produktów zawierających barwniki spożywcze. Najczęściej są to słodkości.

Inne możliwe przyczyny to suplementacja żelaza lub antybiotykoterapia. Jeśli stolec zmienia swoje zabarwienie sporadycznie i zanika po odstawieniu powyższych produktów, nie stanowi on powodu do niepokoju.

Jeśli natomiast zielone stolce występują często i regularnie, to przyczyny można szukać w alergii pokarmowej, zatruciu pokarmowym lub chorobach układu pokarmowego, takich jak: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, celiakia czy zespół złego wchłaniania. W celu diagnostyki należy jednak udać się do lekarza.

Szczegółowe informacje na temat zielonego stolca znajdzie Pani również w naszym artykule dostępnym pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/zielony-stolec-charakterystyka-przyczyny-postepowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.