Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego niemowlę oddaje czarne stolce?

Witam, Zaczęłam rozszerzac dietę u mojej 5 miesięcznej córki. Doszłam że po bananów robi ciemno zielone lub czarne kupki. Oprócz tego nie ma żadnych innych objawów, żadnego bok i brzucha czy wysyłki. Czy odstawić banan bo te kupki oznaczaja alergię pokarmowa czy to normalne ?
KOBIETA, 28 LAT 5 miesięcy temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niewykluczone, że taki kolor stolca wynika z podawania banana, ale niekoniecznie oznacza to alergię pokarmową (podawanie niektórych produktów, w tym bananów, szpinaku czy jagód, może powodować zmiany koloru stolca). Na pewno czarna czy zielona kupa wymaga obserwacji, może Pani też tymczasowo wyeliminować banany z diety dziecka.

Być może pomocny okaże się ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zielona-kupka-u-niemowlaka.

Jeśli mimo to czarny stolec będzie się pojawiał, warto zgłosić się do pediatry, a także wykonać badanie na obecność krwi utajonej. Odsyłam do odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czarny-stolec-u-15-miesiecznego-dziecka oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czarny-stolec-u-4-miesiecznego-dziecka.

Pojawienie się śluzu czy nitek krwi lub bólu brzuszka będzie również wskazywało na konieczność wyeliminowania potencjalnych alergenów z diety dziecka oraz skonsultowania się z alergologiem. Więcej informacji na temat alergii pokarmowych niemowląt pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy