Dlaczego niemowlę oddaje zielony stolec?

Witam , Moja 3 tygodniowa córeczka robi zielone kupki od kilku dni , czasami towarzyszą temu zaparcia. kolor jest taki żywo jaskrawo zielony, konsystencja jest bardzo rzadka. Córka jest na mleku z piersi i poza kolorem nie ma żadnych niepokojących objawów. Czy może być to spowodowane spożywaniem nabiału ? Czy trzeba ograniczyć dietę ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zielona kupa nie musi oznaczać alergii na białka mleka krowiego i nie musi wskazywać na jakiekolwiek nieprawidłowości ze strony układu trawiennego. Za niepokojącą uznaje się kupę w kolorze czerwonym lub czarnym (świadczącą o obecności krwi) oraz odbarwioną, jasną (niedomoga trzustki lub wątroby). Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-kupa-twojego-dziecka-jest-normalna.

Dlatego też powinna Pani po prostu obserwować niemowlę – zarówno rytm wypróżnień, kolor stolca, jak i samopoczucie dziecka. Jeżeli źródłem Pani niepokoju jest tylko barwa kału, a dziecko nie cierpi z powodu bólu brzucha oraz nie ma żadnych zmian skórnych, to nie ma powodu do obaw. Alarmujące może być także pojawienie się gorączki – zielone stolce towarzyszą niekiedy infekcjom. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zielona-kupka-u-niemowlaka.

Jeżeli pojawią się dodatkowe dolegliwości, sugerujące alergię, to konieczna będzie modyfikacja Pani diety – ograniczenie mleka krowiego oraz nabiału niestety nie rozwiązuje problemu u małych alergików. W takim przypadku matka karmiąca musi całkowicie wyeliminować produkty alergizujące ze swojej diety – jest to tzw. dieta eliminacyjna. Po kilku tygodniach można ocenić jej skuteczność, obserwując czy dolegliwości u niemowlęcia ustąpiły.

Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-ze-skaza-bialkowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.