O czym świadczy zielony stolec u niemowlaka?

Dzień dobry, Córeczka 03.10 skończyła 3 miesiące, od samego początku karmiona jest mlekiem modyfikowanym . Średnio na dobę zjada po 70-80 ml co bardzo mało przybiera na wadze. . Karmię ja obecnie mlekiem NAN OPTIPRO Plus , przy każdym posiłku dziwnie 'jezdzi' jej w brzuszku. Dodam , że córka od miesiąca robi zielone kupki. Moja piediatra nie widzi problemu. Badanie krwi było w porządku, w moczu miała bakterie ale zdaniem pani doktor nie ma co się martwić bo to normalne u niemowlaków. Szczerze to strasznie się martwię . Proszę o poradę. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zielony stolec u niemowlęcia często nie jest sygnałem niepokojącym, dlatego też pewnie pediatra, do którego Pani chodzi, nie widzi problemu. Sam kolor stolca to za mało, by oceniać czy dziecku coś dolega: zielony kolor ma związek z kwasami żółciowymi wydzielanymi przez wątrobę do przewodu pokarmowego – jest to naturalne zjawisko.

Poza kolorem istotny jest rytm wypróżnień czy choćby pojawiające się dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zielona-kupka-u-niemowlaka.

Zaburzenia trawienia, które Pani opisuje, i słabe przybieranie na wadze są alarmujące – mogą świadczyć np. o nietolerancji pokarmowej (wówczas często w pieluszce można zaobserwować obecność śluzu, niekiedy również i krwi). W takiej sytuacji może Pani zdecydować się na zmianę mleka na inne – najlepiej hipoalergiczne. Najczęściej układ trawienny niemowląt wykazuje tymczasową nietolerancję cukrów lub białek mleka, co oznacza konieczność wyeliminowania ich z diety dziecka.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.