Dlaczego niemowlę oddaje ciemnozielone stolce?

Witam, Mój 8-tyg syn, którego karmie piersia od kilkunastu dni zmienila mu się kupa z żółtej na zielona a od wczoraj robi ciemnozielone kupy. Nie ma żadnych innych objawów, dobrze przybiera na wadze. Byliśmy ostatnio u lekarza, dostał probiotyki ale problem nie ustąpił. Czy to może być nietolerancja laktozy (nie ulewa, nie ma wysypki) ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zielone stolce nie muszą oznaczać niczego niepokojącego – poza kolorem stolca istotne są inne dolegliwości, które doskwierają dziecku, np. zaparcia, biegunki, ulewanie lub wymioty, kolki jelitowe czy niepokój, rozdrażnienie dziecka. Niepokój powinny budzić także stolce, które intensywnie pachną, a także są śluzowate czy zawierają krew.

Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo i nie zdradza żadnych niepokojących objawów, to zielony kolor stolca może być podyktowany fizjologią. Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zielona-kupka-u-niemowlaka.

Nietolerancja laktozy jest tymczasowym problemem – wynika z niedojrzałości układu pokarmowego niemowlęcia i, podobnie jak inne problemy wynikające z tego faktu (takie jak np. kolki), ustępują z biegiem czasu. Może Pani spróbować podawać dziecku enzym laktazy, choć prawdopodobnie nie przyniesie to rezultatu – nietolerancję laktozy ma jedynie 1,5% niemowląt.

Proszę obserwować dziecko, a także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób karmi Pani niemowlę – najwięcej laktozy znajduje się w pierwszych kroplach pokarmu z piersi, więc niekiedy nadmiar laktozy (gdy dziecko często zmienia pierś) może powodować dolegliwości trawienne. Może Pani kontynuować podawanie probiotyku – jest to wskazane. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dziecko-a-probiotyki.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/kupa-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.