Z czego mogą wynikać te problemy z układem pokarmowym?
Witam. Od pewnego czasu męczy mnie zgaga z różnym nasileniem, ból za mostkiem, gula w gardle, palący przełyk, kłucie w okolicach wątroby. Miałam robione usg, gastroskopię i wszystko jest prawidłowe, bez żadnych zmian czy nieprawidłowośc. Obraz endoskopowy prawidłowy, test ureazowy ujemny, pobrano wycinki z antrum i trzonu. Lekarz wykonujący gastroskopie nie wyklucza na 100% refluksu lub jakiekoś zapalenia. Mam uciążliwe dolegliwości, które nasilają się przede wszystkim przy schylaniu. Wprowadziłam dietę zakładając, że to refluks i widzę poprawę. Przez pierwszego lekarza gastrologa miałam zapisane leki ipp i h2, podejrzewał refluks oraz stłuszczenie wątroby( usg pokazało, że jest prawidłowa), po pokazaniu wyników z gastroskopi i usg( bez wyników hist-pat) zasugerował, że moje samopoczucie jest zmyślone. Czy może być to jakaś nietolerancja, alergia pokarmowa albo zła dieta i stres. Męczę się już pół roku

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Nietolerancje pokarmowe są najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem. Sugeruję wyłączenie grup produktów najczęściej uczulających (zawierających gluten, białko mleka krowiego i białko jaja) i stopniowe włączanie ich do jadłospisu. Jeżeli zaobserwuje Pani nawrót dolegliwości, rozpozna Pani przyczynę dolegliwości. Stosowanie IPP warto uzupełnić probiotykoterapią. W takich objawach pomocne jest również picie wody zawierającej duże ilości jonów wodorowęglanowych (np. Muszynianka).
Dzień dobry,
dieta odpowiednia dla refluksu jest dość prosta i jeśli przyniosła pożądany efekt, to bym ją stosowała. Szczególnie, że dolegliwości nasilają się przy schylaniu.
Najprościej rzecz ujmując, zalecenia dietetyczne są takie: