Czy mam znów stosować ten lek?

Witam. Od 2 miesięcy stosuje inhibitor pompy protonowej. Mam refluks oraz owrzodzenia na przełyku. Gdy tydzień temu odstawiłem lek, refluks wrócił. Czy mam znów iść do lekarza żeby mi go przepisał ? Tym razem na jeszcze dłuższy czas? Czy jest jakieś inne rozwiązanie mjego problemu? Próbuje także utrzymywać właściwą dietę. Pozdrawiam.

Powinien Pan wrócić do przyjmowania leku. Niektóre preparaty dostępne są bez recepty, sugeruję jednak kontynuację leczenia pod kontrolą lekarza prowadzącego. Proszę także zwracać uwagę na produkty spożywcze, które najczęściej nasilają dolegliwości w przebiegu choroby refluksowej.

Dzień dobry, tak. W Pana przypadku trzeba być pod stałą kontrolą lekarza. Owrzodzenia na przełyku powinny się w pełni wygoić.

Ponadto warto zastosować się do zaleceń diety w refluksie.

- 5-6 małych objętościowo posiłków, w podobnych odstępach czasowych

- Kolacja na 3h przed snem (najlepiej nie zupa, nie koktajl)

- Posiłki nie gorące, nie zimne

- Spożywanie posiłków w spokoju, bez pośpiechu, na siedząco (ograniczanie połykania powietrza)

- Rezygnacja z używek (kawa, czarna herbata, alkohol), a także kakao i naparów mięty pieprzowej

- Dieta z ograniczeniem tłuszczu (w tym dani typu fast food)

- Rezygnacja z napojów gazowanych, w tym wód mineralnych gazowanych (dobre będą mineralne, niegazowane).

Ponadto:

- Umiarkowana aktywność fizyczna (szczególnie jeśli konieczna byłaby redukcja masy ciała)

- Podniesienie wezgłowia łóżka o 15-20 cm

- Luźna odzież

- Zachowanie odstępu pomiędzy posiłkiem, a położeniem się min. 2h

- Rezygnacja z palenia tytoniu

Pozdrawiam serdecznie

www.food-diet.pl