Czy refluks żołądkowy należy leczyć?

Czy refluks żołądkowy należy leczyć? Od kilku lat mam refluks, głównie w pozycji leżącej cofa mi się kwas aż do samego gardła. Czasami gdy przed snem zjem coś, co wzmacnia to np. pomidora to całą noc nie śpię bo aż nie klatka boli i nie mogę oddychać przez to cofanie się kwasu. Powinienem udać się do specjalisty czy wystarczy unikanie leżenia po jedzeniu oraz unikanie niektórych potraw?

Chorobę refluksową przełyku należy leczyć.Nieleczona może prowadzić do wielu powikłań- zwężenia przełyku, owrzodzenia. Po wielu latach obserwuje się też zmiany przednowotworowe wywołane chorobą refluksową.

Prof. dr hab. JarosĹaw Leszczyszyn

Witam

Zaniedbany refluks żołądkowo- jelitowy może prowadzić do wielu bardzo poważnych konsekwencji.
W leczeniu refluksu żołądkowego bardzo ważne jest postępowanie żywieniowe.
Warto zrezygnować z kofeiny (kawa, mocna herbata, napoje energetyzujące) bo kofeina zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego.
Produkty , które należy eliminować albo zminimalizować w diecie, żeby złagodzić objawy to :
- przyprawy ostre , w tym musztarda i chrzan
- tłuste posiłki, w tym parówki i pasztety itp
- tłuste sery - długo zalegają w żołądku i potem może dłużej boleć
- napoje gazowane
- napoje alkoholowe
- soki owocowe

Należy jeść często i w niewielkich porcjach.
Jeść spokojnie bez pośpiechu i dobrze rozgryzać w ustach
Nie kłaść się bezpośrednio po posiłku , nie schylać

Pozdrawiam
Asia Szmitka-Łuszczyk