Jaka dieta dla osoby cierpiącej na refluks żołądkowy?

witam co powinna a co nie jesc osoba majaca problemy z refluksem zoladkowym, kwasy nie sa umiejscowione tam gdzie powinny w zoladku prosze o rade dziekuje pozdrawiam

Szanowna Pani,

Poniżej przedstawiam ogólne zalecenia dietetyczne w chorobie refluksowej żołądka:
- należy unikać wszelkich produktów i potraw, które nasilają dolegliwości (najczęściej tłuste potrawy),
- spożywać 4-5 posiłków, nieobfitych, o regularnych porach,
- posiłki należy spożywać bez pośpiechu, dokładnie przeżuwać, w spokojnej atmosferze,
- nie kłaść się przez co najmniej 2 godziny po posiłku,
- ostatni posiłek spożyć najpóźniej 2-3 godziny przed snem (nie podjadać bezpośrednio przed snem),
- spożywane posiłki nie powinny być gorące, aby nie podrażniać przewodu pokarmowego (najlepiej ciepłe),
- nie popijać posiłków (jeśli popicie posiłku jest konieczne, spożyć niewielką objętość płynu).

Produkty, które należy wyeliminować z diety:
- produkty i posiłki źle tolerowane,
- produkty podrażniające przewód pokarmowy lub pobudzające wydzielanie soku żołądkowego, jak np. musztarda, keczup, pomidory, sok pomidorowy, sos winegret, owoce cytrusowe, mięta, potrawy kwaśne i ostro przyprawione,
- potrawy tłuste, które przez długi czas zalegają w żołądku, np. tłuste mięsa, wędliny, sery, mięsa smażone, frytki, chipsy, pączki, tłuste produkty mleczne (mleka, jogurty), tłuste sosy, czekolada, kakao, wyroby czekoladowe,
- kawa, mocna herbata, napoje energetyzujące, napoje gazowane, napoje alkoholowe.

Produkty dozwolone:
- produkty zbożowe, np. makarony, ryż przygotowane bez dodatku tłuszczu,
- warzywa i owoce- te, które są dobrze tolerowane (oprócz niezalecanych cytrusów),
- chude mięsa, drób, ryby, jaja, ale przygotowane bez dodatku tłuszczu,
- produkty mleczne odtłuszczone (0,5%, 1,5% ze względu na zawartość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach), także mleko sojowe, chude sery,
- ograniczyć ilość spożywanych tłuszczy, spożywać je najlepiej w postaci surowej,
- wybierać napoje bezkofeinowe, herbaty ziołowe, wody i napoje niegazowane,
- wybierać przyprawy dobrze tolerowane.

W przypadku występowania trudności z przełykaniem należy spożywać posiłki w postaci rozdrobnionej lub płynnej.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu :)

Pozdrawiam,
Beata B.