Jak poprawić samopoczucie po odstawieniu antydepresantów?

Bardzo proszę o radę. Ok 10 lat byłam na lekach przecidepresyjnych/przeciwlękowych, w tym ostatnie 3 na leku Aciprex 10mg (1 dziennie). Odstawiałam go stopniowo, przez 2 miesiące, bez większych objawów, więc byłam dobrej myśli. Niestety po całkowitym odstawieniu zaczęłam czuć się koszmarnie: depresja, lęk, zachowania kompulsywne na które się leczyłam wróciły z całą mocą. Dodatkowo pojawiły się napady płaczu, łatwe wpadanie w panikę, złość, zawroty głowy, problemy żołądkowe bezsenność. Minęły niecałe 2 tygodnie od odstawienia i mam wrażenie, że jest coraz gorzej, przestaję sobie z tym radzić, mam myśli o samookaleczaniu i samobójstwie. Wizyta u lekarza prowadzącego dopiero za 1.5 tygodnia, ale nie wyobrażam sobie tak długo trwać w tym stanie. Proszę o poradę czy powinnam wrócić do leku w ostatniej dawce? W zmniejszonej? A może jednak spróbować jakoś przetrwać te 1.5 tygodnia i poradzić się lekarza prowadzącego? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry.

10 lat na lekach p/depresyjnych??? A dlaczego tak długo?

Proponuję udać się na konsultację do dobrego psychiatry. Po tylu latach brania leków, mózg jest przyzwyczajony do dostawania substancji chemicznej z zewnątrz, więc sam może nie chcieć jej już produkować w odpowiedniej ilości.

Poza tym, poziom serotoniny możemy podnieść nie tylko lekami p/depresyjnymi, ale również - kontaktem z dziećmi, przyrodą, zwierzętami, uprawiając udany seks, dbając o jakość i ilość przyjmowanych posiłków, odpowiedni i regularny sen, regularną aktywność fizyczną, kontakty z bliskimi i życzliwymi osobami itd.