Proszę zapoznać się z artykułem :
http://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-trzustki-jak-sie-odzywiac oraz zamienić słodkie mleko na niskotłuszczowy jogurt, kefir.
Pozdrawiam
Witam,
W dietoterapii PZT dieta powinna być niskotłuszczowa (50g tłuszczu/ dobę) lecz wysokokaloryczna,energia powinna pochodzić głownie z białka i węglowodanów.
Zaleca się spożywanie chudych gatunków mięs (cielęcina, drób), chudych wędlin, chudych ryb, odtłuszczonego mleka (jeśli nietolerancja nie podawać), chudych twarogów i jogurtu naturalnego.
Tłuszcz można podzielić na widoczny, a więc oleje dodawane do potraw i tłuszcze do smarowania, oraz niewidoczne, czyli te, które znajdują się w produktach spożywczych. Aby ograniczyć ilość tłuszczu w diecie, należy usuwać widoczny tłuszcz ze spożywanych produktów, np. tłuszcz otaczający wędliny, wykrawać tłuszcz z mięsa, usuwać skórę z kurczaka, zamiast śmietany stosować jogurt naturalny lub kefir, do smarowania pieczywa małe ilości masła lub niskotłuszczowe margaryny roślinne, nie spożywać do mięs tłustych sosów i nie zaprawiać zup zasmażką ani śmietaną.
Potrawy powinny być gotowane w wodzie lub na parze, pieczone w folii aluminiowej, pergaminie albo rękawie foliowym z minimalną ilością tłuszczu roślinnego, takiego jak oliwa z oliwek i olej rzepakowy, lub duszone bez obsmażania na tłuszczu.
Całkowite ograniczenie spożycia tłuszczu nie jest wskazane, gdyż upośledziłoby i tak zaburzone wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak wit. A, D, E i K.
W przypadku tej diety głównym źródłem energii są węglowodany. Należy spożywać produkty węglowodanowe o małej zawartości błonnika pokarmowego (pszenne pieczywo, drobne kasze, makarony z małą zawartością jaj, ziemniaki puree, cukier, miód, dżemy bez pestek, przeciery owocowe). Ale uwaga! Jeśli u osoby z przewlekłym zapaleniem trzustki wystąpiła cukrzyca, trzeba wykluczyć produkty zawierające cukry proste, takie jak cukier, miód, wysokosłodzone dżemy i syropy owocowe.
Dodatkowo jeśli po spożyciu surowych warzyw lub owoców wystąpią objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak wzdęcia, bóle brzucha czy biegunka, należy spożywać warzywa i owoce w postaci gotowanej (np. pieczone jabłka) albo w postaci przecierów lub rozcieńczonych soków. Z diety należy wyeliminować warzywa i owoce wzdymające (kapusta, cebula, pory, czosnek, suche nasiona roślin strączkowych, śliwki, czereśnie).
W przypadku PZT często występują nietolerancje pokarmowe i zaburzenia wchłaniania składników pokarmowych. Jeśli chora nie toleruje słodkiego mleka, to należy je zamienić na inne produkty mleczne: maślankę,produkty z kwaśnego mleka, odtłuszczony jogurt, chudy twaróg i ser do 3% tłuszczu, kwaśna śmietana z 10% tłuszczu w małych ilościach, kefir.
Często konieczne jest suplementowanie wit. z grupy B, ADEK oraz kwasu foliowego, jednak to należy ustalić z lekarzem.
Życzę zdrowia i pozdrawiam, Anna
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jakie produkty mleczne mogą spożywać cukrzycy? – odpowiada Dr inż. Beata Grabowska
- Nabiał a glikemia – odpowiada Lek. Małgorzata Waszkiewicz
- Czy po wszczepieniu rozrusznika serca należy stosować odpowiednią dietę? – odpowiada Mgr Małgorzata Talaga-Duma
- Jaką dietę stosować przy cukrzycy? – odpowiada Mgr Agnieszka Depińska
- Jakie owoce można jeść po OZT? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Spożywanie mleka przez osoby dorosłe – odpowiada Mgr Karolina Czyrwik
- Pomiar poziomu cukru we krwi i brak efektu po zastosowaniu diety – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jaką dietę stosować przy refluksie? – odpowiada Mgr Kamila Lemańska
- Kiedy mogę rozszerzyć dietę po usunięciu pęcherzyka? – odpowiada Mgr Agata Przytuła
- Jaką dietę zastosować po usunięciu pęcherzyka żółciowego? – odpowiada Mgr inż. Paulina Roziewska