Co oznacza oddawanie zielonego stolca?

Od kilku dni mam dziwny i krępujący problem. Raz dziennie oddaje mały i bardzo zielony stolec. Pozostałe stolce są normalne. Nie zmieniłam diety, nie jadłam nic zielonego i nie mam żadnych innych dolegliwości. Dodam że biorę leki wenlafaksyna i tianeptyna, ale nie sądzę aby miało to związek bo biorę je już od kilku miesięcy. Poza tym nadużywalam legalnych substancji psychoaktywnych, również przez dłuższy czas.

Ważną informacją byłaby jakich substancji psychoaktywnych Pani używa. Konieczna jest wizyta u lekarza, zebranie wywiadu nt. chorób przewlekłych, przeprowadzenie badania fizykalnego, ew. zlecenie dodatkowych badań laboratoryjnych.

Dzień dobry, z takim problemem najlepiej zgłosić się do lekarza na dokładną diagnostykę, ponieważ zielony stolec może występować w wielu różnych sytuacjach. Może mieć to związek z leczeniem, substancjami, które pani przyjmowała, ale może być również symptomem rozwijających się schorzeń. Zielony stolec może występować między innymi w zaburzeniach wchłaniania, różnych chorobach przewodu pokarmowego (zespół jelita drażliwego, celiakia, choroby zapalne jelit), zakażeniach i zatruciach pokarmowych, alergiach pokarmowych, zaburzeniach składu mikroflory jelitowej, i wielu innych. Może to być też skutek przyspieszonej perystaltyki jelitowej - normalnie żółć zmienia barwę podczas przesuwania się razem z treścią pokarmową, ale przy zbyt szybkiej perystaltyce proces ten nie zachodzi w pełni. Powodów może być wiele - dlatego niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. Jeśli okaże się, że ma to związek z którąś z wymienionych chorób, lub inną, która wymaga odpowiedniej diety, zapraszam na konsultacje dietetyczne: adres mailowy: justynabielka.dietetyk@gmail.com, numer telefonu: +48 574 144 549, FB: Justyna Bielka-Dietetyk.