Co może oznaczać zielonkawy kolor stolca na diecie redukcyjnej?

Jestem na diecie redukcyjnej, mam w swojej diecie bardzo dużo warzyw. Ostatnio zauważyłam że kolor stolica jest zielonkawy czy to może być problem? Czy na kolor będzie wpływał codziennie wypijany napar z pokrzywy i skrzyp polnego?

Witam,
zmiana koloru stolca na zielony przy braku objawów niepożądanych w połączeniu z dietą bogata w warzywa szczególnie zielone jest zjawiskiem normalny, nie wymagającym w pierwszej kolejności konsultacji z lekarzem. Za zielone zabarwienie stolca odpowiedzialna może być również żółć, której pierwotny kolor jest właśnie zielony a w wyniku procesów związanych z trawieniem w jelitach je kolor ulega zmianie na brązowy (typowy dla stolca). Żółć wywołuje zmianę koloru stolca na zielony jeśli występuje u nas przyśpieszona perystaltyka jelit. Przyspieszona perystaltyka jelit może objawiać się wzdęciami i gazami oraz zmiana konsystencji stolca na mniej zwarta lub biegunką. Jeśli zmianie koloru towarzyszą objawy przyśpieszonej perystaltyki jelit lub przy diecie bogatej w warzywa zielony kolor stolca utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.
Innymi przyczynami zmiany zabarwienia stolca na zielony kolor niezwiązanymi z duża ilością warzy w diecie (dieta uboga w warzywa) mogą być:
- zakażenia bakteryjne lub pasożytnicze
- alergie lub nietolerancje pokarmowe (np. celiakia, nietolerancja laktozy)
- zespół złego wchłaniania.
Jeśli zmiana koloru wiąże się z współwystępowaniem choroby, towarzyszyć jej będą różne objawy niepożądane oraz pogorszenie samopoczucia.
Przyczyną zmiany koloru stolca może być również przebyta antybiotykoterapia, w takim przypadku warto włączyć czasową suplementacje probiotykiem.
Kolejną przyczyna jest stosowanie środków przeczyszczających w tym też ziół o takim działaniu, środki przeczyszczające przyśpieszają perystaltykę jelit.
Pozdrawiam