Co jest powodem,że stolec jest czerwono-zielony?

Mój stolec byl czerwono zielony. W wodzie wydobyly sie z jego brzegow czerwone barwniki. Wystraszylem sie, ze to krew ale chyba zbyt rzadka. Jadlem prawie dwa dni wczesniej duzo buraczki z obiadem a następnie salatki. Następnego dnia surówki oraz salate z kanapkami. Jadam tez mieso. Troche wystraszyl mnie kolor stolca i to dziwne odbarwianie w sedesie(w wodzie). Stolec byl normalny. Bylo w nim kilka ziarenek niestrawionych. Byc moze po batonie z blonnikiem lub pieczywie z ziarenkami. Troche sie boje. Krwi na papierze toaletowym nie bylo. Mialem operacje żylaków odbytu 2 lata temu. Bolu brzucha nie bylo, ani biegunki. Kiedys po biegunce stolec byl w śluzie wodnistym, do tego dziwne pojedyncze czerwone "zylki". Od tamtej pory sprawdzam stolec, a teraz byl czerono zielony. Co miesiąc cos dziwnego....

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Czerwony kolor stolca związany jest z obecnością w nim świeżej krwi, czyli takiej która pochodzi z dolnych odcinków przewodu pokarmowego w wyniku ran, owrzodzeń, chorób zapalnych jelit lub może być efektem pęknięcia małych żylaków odbytu, co jest prawdopodobne ze względu na przebytą operację żylaków odbytu. Natomiast czerwone barwniki, które znajdują się w burakach mogą zabarwiać częściej mocz, niż stolec. Jeżeli chodzi o zielone zabarwienie, to może ono być przyczyną toczącej się infekcji w jelicie, a także innych chorób jak zespół złego wchłaniania czy zakażenia pasożytnicze lub celiakię. Natomiast nie zawsze się tak dzieje i być może nie jest to związane z żadną chorobą. Nie mniej jednak nietypowe kolory stolca są zawsze elementem alarmującym, z którym należy udać się do lekarza specjalisty.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać: Probiotyki na polskim rynku – czy są bezpieczne? http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/probiotyki-na-polskim-rynku-czy-sa-bezpieczne.html?c=9