Witam,
aby zdiagnozować ból brzucha z prawej strony konieczne jest dokładne umiejscowienie go, niemniej opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na co najmniej kilka dolegliwości związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów w jamie brzusznej. Być może zainteresuje Pana ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-po-prawej-stronie-mozliwe-przyczyny.
Przy zapaleniu wyrostka robaczkowego nierzadko pojawia się ból brzucha po prawej stronie – mogą mu towarzyszyć wzdęcia, zaparcia, poczucie niepełnego wypróżnienia i zwiększone parcie na mocz lub stolec. Więcej wskazówek w naszej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zapalenia-wyrostka-robaczkowego.
Również choroby dróg żółciowych, wątroby oraz trzustki mogą dawać symptomy zatrucia pokarmowego – wzdęcia, wymioty, biegunka. Dodatkowo typowa dla nich jest luźny stolec w kolorze żółtym (żółć z wątroby dostaje się do jelit, zaś w przypadku zbyt szybkiego pasażu treści przez jelita kolor stolca z żółcią może być zielony). Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/tag/stolec/6043991148614273-informacje-kolory-stolca-konsystencja.
Przy wspomnianych schorzeniach charakterystyczna jest często stosunkowo wysoka gorączka, jednak nie wspomina Pan o niej, więc nie sposób wykluczyć także niestrawności lub chorób związanych z jelitami, na co wskazywałby zielony kolor stolca (zespół jelita drażliwego, zapalne choroby jelit). Tutaj odnajdzie Pan więcej informacji o chorobach i stanach zapalnych jelit: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-jelit.
Jeżeli dolegliwości nie są nasilone, a Pan w tym momencie nie ma możliwości skonsultowania się z lekarzem, proszę spróbować zmienić dietę, ponieważ pojawiające się wzdęcia oraz rozwolnienie mogą sugerować, że jest to konieczne. W przypadku problemów z chorymi jelitami wskazana jest zazwyczaj dieta lekkostrawna z ograniczeniem błonnika, ale też tłuszczu oraz produktów i potraw wzdymających. Dokładne wskazówki w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobach-zapalnych-jelit.
Ponadto warto sięgnąć po leki przeciwbiegunkowe, elektrolity oraz probiotyki. Dodatkowo proszę pamiętać, że gdy dolegliwości nie ustąpią lub wręcz nasilą się, konieczna będzie wizyta u lekarza – na początek u internisty, potem warto pomyśleć o gastroenterologu, gdyż diagnostyka powinna obejmować badania z krwi (amylaza, lipaza, bilirubina, GGTP, ALP, ASPAT, ALAT) oraz USG jamy brzusznej.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co może oznaczać taki zielony kał? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam ten ból w prawej części brzucha? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z tym bólem brzucha powyżej pasa? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam bóle brzucha po wypróżnieniu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam ból brzucha w dolnej partii brzucha? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam żółte stolce? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego nie mogę regularnie się wypróżnić? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego miewam te skurcze w obrębie brzucha? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza taki poziom kalprotektyny? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam kłucia w brzuchu w ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Po której stronie jest wyrostek? Położenie, objawy, diagnoza i leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego
Po której stronie jest wyrostek? Okazuje się, że o
Wyrostek robaczkowy - anatomia i funkcje. Objawy i leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego
Wyrostek robaczkowy najczęściej odczuwamy, gdy uak
Objaw Rovsinga - charakterystyka, dodatni wynik badania objawu Rovsinga, wskazania
Objaw Rovsinga jest objawem występującym w przebie