Dlaczego nie mogę się całkowicie wypróżnić?

Witam. Od 3 dni mam problem z całkowitym wypróżnieniem, kolor stolca jest ciemno zielony, wcześniej był jasnożółty i też ciemnobrązowy o płynnej konsystencji. Dodatkowo mam też hemoroidy i wzdęty brzuch i bóle w prawej części brzucha i też w prawej części brzucha na przemian. Niestety nie prowadzę aktywnego trybu życia, pracuję w porze nocnej, do tego dochodzi stres w pracy i nie mam wyleczonych zębów. Od czego mam zacząć, bo wiem, że muszę się udać do lekarza, ale chcę samemu rozpocząć leczenie domowe.
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

aby zdiagnozować ból brzucha z prawej strony konieczne jest dokładne umiejscowienie go, niemniej opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na co najmniej kilka dolegliwości związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów w jamie brzusznej. Być może zainteresuje Pana ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-po-prawej-stronie-mozliwe-przyczyny.

Przy zapaleniu wyrostka robaczkowego nierzadko pojawia się ból brzucha po prawej stronie – mogą mu towarzyszyć wzdęcia, zaparcia, poczucie niepełnego wypróżnienia i zwiększone parcie na mocz lub stolec. Więcej wskazówek w naszej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zapalenia-wyrostka-robaczkowego.

Również choroby dróg żółciowych, wątroby oraz trzustki mogą dawać symptomy zatrucia pokarmowego – wzdęcia, wymioty, biegunka. Dodatkowo typowa dla nich jest luźny stolec w kolorze żółtym (żółć z wątroby dostaje się do jelit, zaś w przypadku zbyt szybkiego pasażu treści przez jelita kolor stolca z żółcią może być zielony). Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/tag/stolec/6043991148614273-informacje-kolory-stolca-konsystencja.

Przy wspomnianych schorzeniach charakterystyczna jest często stosunkowo wysoka gorączka, jednak nie wspomina Pan o niej, więc nie sposób wykluczyć także niestrawności lub chorób związanych z jelitami, na co wskazywałby zielony kolor stolca (zespół jelita drażliwego, zapalne choroby jelit). Tutaj odnajdzie Pan więcej informacji o chorobach i stanach zapalnych jelit: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-jelit.

Jeżeli dolegliwości nie są nasilone, a Pan w tym momencie nie ma możliwości skonsultowania się z lekarzem, proszę spróbować zmienić dietę, ponieważ pojawiające się wzdęcia oraz rozwolnienie mogą sugerować, że jest to konieczne. W przypadku problemów z chorymi jelitami wskazana jest zazwyczaj dieta lekkostrawna z ograniczeniem błonnika, ale też tłuszczu oraz produktów i potraw wzdymających. Dokładne wskazówki w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobach-zapalnych-jelit.

Ponadto warto sięgnąć po leki przeciwbiegunkowe, elektrolity oraz probiotyki. Dodatkowo proszę pamiętać, że gdy dolegliwości nie ustąpią lub wręcz nasilą się, konieczna będzie wizyta u lekarza – na początek u internisty, potem warto pomyśleć o gastroenterologu, gdyż diagnostyka powinna obejmować badania z krwi (amylaza, lipaza, bilirubina, GGTP, ALP, ASPAT, ALAT) oraz USG jamy brzusznej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty