Co oznacza taki poziom kalprotektyny?

Dzień Dobry. Jak interpretować wynik kalprotektyny 46.4 ilościowo. Dodam że miałem pięć lat temu wycinany wyrostek robaczkowy i po tym stwierdzili mi wzjg z kolonoskopi a dwa miesiące później robilem rektoskopie i wyszło że jednak nie mam stanu zapalnego jelit ale nadal rozpoznanie mam na kartce wzjg. Co oznacza wynik kalprotektyny 46.4 ilościowo po pięciu latach od diagnozy.Z tego co czytałem to stan zapalny w jelitach jest gdy kalprotektyna ilościowo jest od 150 i więcej.
MĘŻCZYZNA, 27 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że podjęto już kroki diagnostyczne, aby właściwie ocenić stan zapalny przewodu pokarmowego. Nie wspomniał Pan natomiast o aktualnym objawach, jak między innymi: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki, czy obecność krwi w stolcu.

W pierwszej kolejności zalecamy stacjonarną wizytę u lekarza gastrologa, który po ocenie dotychczasowego wyniku, będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu. Możliwe, że należałoby wykonać kolonoskopię, czyli bardziej dokładną diagnostykę oceniającą dolny odcinek przewodu pokarmowego.

Wskazany wynik kalprotektyny mieści się w granicy normy referencyjnej i nie powinien wskazywać na aktualny proces zapalny jelit.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/kalprotektyna-w-kale

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

https://portal.abczdrowie.pl/czym-objawiaja-sie-choroby-przewlekle-jelit

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.