Kalprotektyna w kale 227 ug/g

Witam. Niedawno odebrałam wyniki, między innymi ilość kalprotektyny w kale, który wynosił 227 ug/g. Zakresy referencyjne jakie widniały na wyniku to < 50 ug/g brak procesu zapalnego w jelitach, 50-100 to słabo nasilony proces zapalny,100-200 proces zapalny, < 200 ug/g wyraźny proces zapalny. Czy oznacza to duży stan zapalny? Z wyniku można wywnioskować, że tak, ale z czym to się wiąże i jakimi chorobami jestem zagrożona? Czy kolonoskopia na pewno pokaże, co się tam dzieje? Objawy brzuszne mam duże, często miewam bóle brzucha. Ale w jakich innych chorobach kalprotektyna może być podwyższona? Czy jestem zagrożona nowotworem, na przykład jelita grubego? Jakie jeszcze badania mogę zrobić, aby dowiedzieć się co mi dolega? Co to w ogóle jest ta kalprotektyna? Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam bardzo serdecznie.

Najlepiej byłoby wykonać kolonoskopię.
Oznaczenie kalprotektyny w kale, przydatne w diagnostyce i różnicowaniu stanów zapalnych jelit i przewodu pokarmowego. Kalprotektyna jest wiążącym wapń i cynk białkiem ostrej fazy, produkowanym i wydzielanym przede wszystkim przez leukocyty: neutrofile i monocyty w odpowiedzi na stymulujący bodziec. Jest jednym z regulatorów stanu zapalnego. Zaktywowane leukocyty wydzielają znaczne ilości kalprotektyny, prowadząc do wzrostu jej stężenia w surowicy i płynach ustrojowych oraz w kale, przy czym w stanie prawidłowym stężenie w kale przekracza kilkakrotnie stężenie w surowicy. Oznaczana w kale kalprotektyna stanowi marker stanów zapalnych i chorób nowotworowych przewodu pokarmowego. W nieswoistych stanach zapalnych jelit dochodzi do rozszczelnienia bariery jelitowej, przenikania z krążenia leukocytów wydzielających kalprotektynę i znacznego wzrostu jej stężenia w kale, co ją predestynuje do roli biochemicznego markera nieswoistych chorób zapalnych jelit (z ang. inflammatory bowel diseases, IBD). Do IBD należą choroba Leśniowskiego-Crohna (z ang. CD) i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, CU). Wzrost stężenia kalprotektyny w kale towarzyszy również m.in. nowotworom jelita, marskości wątroby i ostremu zapaleniu trzustki. Kalprotektyna pozwala na różnicowanie chorych na IBD i chorych na zespół jelita drażliwego (z ang. irritable bowel sydrome, IBS). Poziom kalprotektyny w kale silnie koreluje z histologiczną i endoskopową oceną aktywności choroby Leśniowskiego-Crohna (CD) i jelita wrzodziejącego (CU). Wskazaniami do wykonania oznaczenia kalprotektyny w kale są: ocena ostrych stanów zapalnych jelit, monitorowania chorych na CD i CU lub chorych po usunięciu polipów, różnicowanie IBS i IBD.