Dlaczego mam wysoki poziom kalprotektyny?

Witam. Od jakiegoś czasu zauważyłam i siebie rozne objawy że strony układu pokarmowego - burczenie w jelitach co jakis czas, gazy, odbijanie ale bez zarzucania treści pokarmowej. Nie mam biegunek, zaparć, nie boli mnie brzuch. Z badań morfologicznych wszystko w normie łącznie z CRP, TSH i glukozą. Polecono mi wykonać badanie kalprotektyny. Wynik mnie przeraził - 2800. Co może mi dolegać?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Tamowanie krwawienia za pomocą endoskopu

Endoskopia to rewolucyjna metoda - nie tylko diagnostyczna, ale również terapeutyczna. O tamowaniu krwawienia z użyciem endoskopu opowiada lek. Marcin Radkowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

kalprotektyna to tzw. „białko ostrej fazy”, jest markerem stanu zapalnego i chorób nowotworowych jelit. Białko to produkowane jest przez organizm w śladowych ilościach, zaś jego poziom rośnie wraz z przebiegiem choroby – niekoniecznie związanej z jelitami, ale też trzustką, wątrobą czy nawet płucami. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kalprotektyna-w-kale.

Stężenie kalprotektyny w kale jest dużo wyższe niż w surowicy (przekracza je nawet kilkukrotnie). Proszę zapoznać się z tą wypowiedzią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadczy-wynik-kalprotektyny. Prawdopodobnie dolegliwości wskazane przez Panią oraz poziom kalprotektyny są spowodowane stanem zapalnym.

Na pewno oznaczenie poziomu kalprotektyny to początek diagnostyki – warto, by wykonała Pani kolonoskopię, jeśli tak zaleci gastroenterolog, lub gastroskopię z uwagi na „odbijanie” świadczące być może o chorobie refluksowej. Ponieważ zazwyczaj kalprotektyna ma związek z chorobami jelit, to bardzo prawdopodobne, że kolonoskopia wskaże wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Crohna-Leśniowskiego. Więcej o stanach zapalnych jelit, w tym chorobach autoimmunologicznych, w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty