Czy wynik kalprotektyny mieści się w normie?

Witam corka cierpi na chroniczne zaparcia zbadano poziom kalprorektyny wynik ktory mi podano to 360 corka ma 12 lat dzis byla unpediatry ktory nas nigdzie nie skierowal i stwierdzul ze taki poziom jest ok corka bedzie miala kolejna wiztte za 2miesiace czy ten poziom karpeotekryny muesci sie w normie?czy jednak wskazuje na stan zapalny

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że Pani dziecku towarzyszą tak nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zaparcia i problemy jelitowe mogą mieć znaczny wpływ na jakość życia. Rozumiemy również Pani troskę o zdrowie córki.

Prawidłowo, że zdecydowała się wykonać Pani tak istotne badanie, które może wskazywać na pewien problem z przewodem pokarmowym.

Badanie kalprotektyny w kale jest bardzo przydatne w diagnostyce chorób zapalnych jelit. Jest ona składnikiem cytoplazmy krwinek białych, które uczestniczą w procesach zapalnych. Kalprotektyna właśnie, pełni ważną funkcję regulacyjną podczas procesów zapalnych, hamując namnażanie bakterii.

Taka diagnostyka jest bardzo ważna przy stwierdzeniu i odróżnieniu chorób zapalnych jelit od zespołu jelita drażliwego. Badanie to pozwala również określić, czy dana osoba powinna być poddana diagnostyce inwazyjnej, jak kolonoskopia.

Biorąc pod uwagę wynik badania Pani córki, można by stwierdzić, że kalprotektyna została znacznie podwyższona. Dodając do tego fakt przewlekłych zaparć, można by stwierdzić, że jest duże prawdopodobieństwo pewnego schorzenia jelit o podłożu zapalnym.

Taki wynik mógłby świadczyć o wystąpieniu nieswoistych chorób zapalnych jelit.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładny stan zdrowia Pani dziecka. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem gastrologiem dziecięcym. Specjalista po analizie badań powinien zdecydować o dalszej diagnostyce i leczeniu. Prawdopodobnie, Pani dziecko powinno mieć wykonane badanie kolonoskopii wraz z pobraniem wycinków do badań mikroskopowych.

Życzymy Pani córce szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kalprotektyna-w-kale

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.