Jakie jeszcze badania mogę wykonać w celu diagnostyki?

Witam, otrzymałam wynik kalprotektyny w kale 104ug/g. Dodam ze z początkiem sierpnia przeszłam mocną infekcję jelit, która ustąpiła po xifaxanie w dawce 3x2 przez 7 dni, jednak od tego czasu mam naprzemiennie zaparcia i lekkie biegunki (obiawy występują tylko rano). Jakie jeszcze badania (poza kolonoskopią) mogę wykonać w celu diagnostyki?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Badanie kalprotektyny w kale jest pomocne przy diagnostyce choroby Leśniowskiego-Crohna oraz zespołu jelita drażliwego. W obydwu schorzeniach można zaobserwować zmiany anatomiczne ściany przewodu pokarmowego.

Kalprotektyna jest składnikiem cytoplazmy neutrofili, uczestniczących w procesach zapalnych. Wynik poniżej 50ug/g świadczy o braku stanu zapalnego w jelitach, wartość pomiędzy 50-120 ug/g może wskazywać na podejrzenie procesu chorobowego z zaleceniem dalszej kontroli. Natomiast wynik badania powyżej 120ug/g ukazuje stan zapalny jelit.

Przedstawiony przez Pana wynik tego wskaźnika wyniósł 104ug/g, co daje podstawę do dalszej diagnostyki pod kątem chorób zapalnych jelit.

Najdokładniejszym i najbardziej miarodajnym badaniem jest oczywiście kolonoskopia. Podczas tej inwazyjnej metody istnieje możliwość pobrania fragmentu wycinka i poddania go analizie histopatologicznej.

Poza kolonoskopią można by wykonać dodatkowo mniej inwazyjne badanie z krwi, jakim jest panel celiakia IgA Polycheck. Analiza ta obejmuje oznaczenie transglutaminazy IgA przeciw gliadynie. Badanie to wykonuje się w celu nieprawidłowej reakcji immunologicznej na gluten. Przy celiakii bowiem występują podobne objawy, które Pan zaobserwował, czyli naprzemienne zaparcia z biegunkami, a także chudnięcie, osłabienie i obniżenie odporności.

Proponujemy konsultację z lekarzem gastrologiem, który zdecyduje o dalszej i dokładniejszej diagnostyce oraz ewentualnej farmakoterapii.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kalprotektyna-w-kale

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-gluten

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.