Jakie badania gastrologiczne wykonać?

Zmagam się od lat z problemami przy wypróżnianiu. Wcześniej sugerowano , że mam IBS, zażywałem Tribux, obecnie Iberogast. Dolegliwości to przelewanie treści pokarmowych , biegunki lub zaparcia, burczenie w jamie brzusznej. Czy można stwierdzić chorobę IBS na podstawie badania poziomu kalprotektyny, czy trzeba udać się do gastroenterologa. Od czego najpierw zacząć, kolonoskopi się boję, jest nieprzyjemna.
MĘŻCZYZNA, 48 LAT 12 miesięcy temu

Przygotowania do badania endoskopowego

Badanie endoskopowe wykonywane jest w celu oceny stanu narządów wewnętrznych. Jak należy przygotować się do takiego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

kalprotektyna to marker stanów zapalnych w układzie pokarmowym, a badanie kału na jej stężenie jest badaniem, które w sposób nieinwazyjny wskazuje lub wyklucza choroby m.in. układu pokarmowego. W praktyce oznacza to, że faktycznie oznaczenie poziomu kalprotektyny może pozwolić na uniknięcie kolonoskopii, zwłaszcza że badanie to może nie wykryć IBS. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kalprotektyna-w-kale.

Natomiast, jeżeli normy tego białka w kale zostaną przekroczone, konieczna będzie dalsza diagnostyka – bardziej komfortowe dla pacjenta jest USG lub RTG, które jednak może okazać się niewystarczające przy podejrzeniu IBS. Zespół jelita drażliwego nie jest łatwy do zdiagnozowania – opisane przez Pana objawy pasują do tej choroby, ale nie tylko. Dlatego diagnozowanie IBS rozpoczyna się od wykluczenia szeregu innych schorzeń. Są to przede wszystkim stany zapalne jelit, ale też celiakia, a nawet guzy endokrynne. Mówi o tym nasz ekspert w odpowiedzi na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-jest-ibs.

Dopiero pewność, że dolegliwości pacjenta nie mają związku z tymi chorobami, powoduje, że można zacząć domniemywać IBS. Proszę zapoznać się z tym artykułem, dowie się Pan z niego również, czemu służą tzw. Kryteria Rzymskie w diagnozowaniu jelita drażliwego: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Być może przydatny okaże się również ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-objawy-diagnoza-przyczyny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy