Jak leczyć te problemy z przewodem pokarmowym?

Witam, jestem mężczyzną 29 lat, nie piję, nie palę, nie mam nadwagi. Od długiego czasu zmagam się z potężnymi bólami i dolegliwościami przewodu pokarmowego, opisywałem już tu swój przypadek. Ciągłe odbijanie, mdłości i bóle brzucha trudne do lokalizacji, ale lewa strona. Zaczęło się dwa lata temu od pracy w systemie zmianowym. Zacząłem się badać i wszystkie wyniki były w normie. Ostatnio badałem poziom kalprotektyny. Dziś otrzymałem wynik i wyniósł 9, a norma jest do 50. Moje pytanie. Czy kalprotektyna odzwierciedla tylko procesy zapalne w jelitach, czy w żołądku też? I kolejne jeśli te moje kolejne badania wychodzą w normie to co mam brać, żeby złagodzić objawy IBS? Moja matka miała tak silne bóle od IBS, że kiedyś trafiła do szpitala i musieli podawać opiaty, a nie miała żadnych chorób organicznych. Jakie leki mogą mi pomóc jeśli codziennie cierpię i nie działają zioła, Iberogast, probiotyki? Codziennie od dwóch lat pracuje w ekstremalnym stresie i codziennie czuje jakby cały mój układ pokarmowy był nadmuchany. Są jakieś silniejsze leki?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

nie napisał Pan, czy zespół jelita drażliwego (IBS) został zdiagnozowany przez lekarza, czy jest to tylko Pana przypuszczenie. Kalprotektyna pełni rolę informatora o tym, jak bardzo w jelicie rozwija się stan zapalny – u Pana badanie wskazuje na prawidłowy wynik. Przyjmując, że podana przez Pana choroba została potwierdzona medycznie, chciałabym wskazać, jaka jest przyczyna zespołu jelita drażliwego - to zaburzenie regulacji w działaniu osi mózg-jelito, czyli w uproszczeniu zaburzenia w przekazywaniu informacji między jelitem, a ośrodkowym układem nerwowym. Coraz częściej główną przyczyną wystąpienia IBS i zaostrzenia jej objawów są tak zwane czynniki psychologiczne, a więc przede wszystkim przewlekły stres. Złagodzenie dolegliwości - poprzez na przykład przyjmowane leki - będzie wyłącznie leczeniem objawowym, nie dotykającym pierwotnego czynnika, który z dużym prawdopodobieństwem nasila Pana objawy somatyczne.

Zalecam Panu z jednej strony konsultację medyczną w celu ustalenia leczenia farmakologicznego, czasem u chorych na zespół jelita drażliwego wprowadza się środki przeciwdepresyjne lub uspokajające jako wspomaganie podstawowych środków rozkurczowych.

Więcej informacji w naszych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Z drugiej strony sądzę, że pomocna będzie rozmowa z psychologiem, a w dalszej perspektywie psychoterapia. Praca ze specjalistą może nauczyć Pana samodzielnego i skutecznego radzenia sobie ze stresem, odpowiedniego wyciszenia organizmu, a także pozwoli zmodyfikować niezdrowe strategie zwalczania napięcia.

Polecam również artykuły, w których temat psychoterapii został rozwinięty:

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia,

https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-dotyczace-psychoterapii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.