Zapytaj lekarza

7 3 9 , 8 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego mam bóle brzucha po wypróżnieniu?

OD kilku dni mam bole brzucha, które mijają po wypróżnieniu. Brak innych dolegliwości. Ale kreci mnie w brzuchu co drugi dzień. Objawy pasują mi do ibs. Bole maja charakter skurczowy . Dziś nasilił je okres. W pierwszych dniach okresu często źle się czuje
KOBIETA, 29 LAT około miesiąca temu

Jak działa żołądek?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeżeli dolegliwości utrzymują się od kilku dni, to na razie nie ma powodu, by podejrzewać zespół jelita drażliwego, a raczej niestrawność, zatrucie pokarmowe, zaburzenia flory bakteryjnej jelit czy stany zapalne lub choroby jelit. Nie wspomina Pani także o typowych dla IBS dolegliwościach – same bóle brzucha po wypróżnieniu raczej nie sugerują tego zaburzenia.

Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Niestety bez badań trudno jednoznacznie wskazać przyczynę, zwłaszcza że nie pisze Pani, czy te dolegliwości mają jakiś związek ze stresem w Pani życiu lub cyklem miesiączkowym. Dodatkowo istotna jest postać stolca po wypróżnieniu – jeżeli jest to stolec biegunkowy i będzie utrzymywał się przez najbliższe tygodnie, to konieczne będzie zgłoszenie się do lekarza. Jeżeli natomiast rytm czy postać wypróżnień nie zostały zaburzone, to warto przede wszystkim spróbować wyeliminować ewentualny czynnik stresowy i zwrócić uwagę na dietę.

Być może także ten materiał okaże się pomocny, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/5-najczestszych-dolegliwosci-jelit.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy