Dlaczego mam te bóle żołądka mając 20 lat?

Witam, mam 20 lat. Od kilku miesięcy zmagam się z bólami żołądka i nieprzyjemnymi dolegliwościami jelitowymi. Mam również trudność z dłuższymi podróżami samochodem, bo pojawia się nieprzyjemne uczucie w brzuchu. Objawy zwykle pojawiaja się przed wyjściem, ale nie zawsze. Na pewno nie jest to żaden stan zapalny. (Kalprotektyna).

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywane przez Panią objawy mogą świadczyć o schorzeniu IBS. Jest to zespół jelita drażliwego, który objawia się różnymi dolegliwościami w obrębie jelit. Do najczęstszych symptomów tej choroby należą przede wszystkim problemy z wypróżnianiem, ból brzucha, wzdęcia brzucha, nudności, czy zgaga.

Do przyczyn, które powodują IBS, można zaliczyć stresowy tryb życia, wyniszczenie jelit przez nadużywanie niektórych leków i hormonów, historie chorobowe z udziałem pasożytów, i częste infekcje żołądkowe.

Zalecamy, aby wykonała Pani komplet badań, w tym morfologię krwi, badanie ogólne moczu i kału, badanie biochemiczne krwi, a także warto pomyśleć o kolonoskopii lub gastroskopii, w celu wykluczenia ewentualnych wrzodów żołądka.

Problem może być też natury psychicznej, jednak jeżeli utrzymuje się już od kilku miesięcy, to wskazane wyżej badania są niezbędne do postawienia dokładnej diagnozy Pani zdrowia.

W wolnej chwili zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o zespole jelita drażliwego, w który znajdzie Pani więcej informacji dotyczących tego schorzenia:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.