Dlaczego mój brzuch jest ciągle wzdęty?

Dzień dobry, Mam problem ze swoim brzuchem. Mam 30lat nie jestem w ciąży,przyjmuje antykoncepcję. Zauważyłam ze cokolwiek zjem a mój brzuch wyglada jak ciążowy/balon. Nie boli mnie i tez nie mam innych dolegliwości. Czym takie wydęcie może być spowodowane? Dodam ze mam 157 wzrostu i ważne 47kg wiec brzuch bardzo się odznacza. Czy mam się udać z tym do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wzdęcia brzucha to jeden z bardziej powszechnych problemów, który dotyka dolną część układu pokarmowego. Zazwyczaj dużo zależy od diety, w której zawarte są potrawy ciężkostrawne. Znaczenie ma też regularność zjadania posiłków, w przypadku braku ich zachowania, jest większa szansa na powstanie wzdęć.

W przypadku długotrwałych wzdęć niepowodowanych dietą, problem może leżeć w schorzeniu zespołu jelita drażliwego (w skrócie IBS). Ta dolegliwość nosi miano choroby cywilizacyjnej, ponieważ dotyka znaczną część populacji. Tworzy się jako pokłosie niezdrowej diety, nieregularnego wypróżniania, a także nadmiernego stresu. Do typowych objawów zaliczamy ból brzucha, biegunki, zatwardzenia, uczucie ciężkiego brzucha i wzdęcia.

Zalecamy, aby wykonała Pani badanie gastroskopii, które sprawdzi, czy z żołądkiem jest wszystko w porządku. Możliwa jest też obecność wrzodów żołądka.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi IBS i przyczyn wzdęć żołądka:

https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.