Dlaczego mój brzuch bywa wzdęty?

Witam. Od jakiegoś czasu zauważyłam u siebie że brzuch staje się większy. Zazwyczaj rośnie po posiłkach i najbardziej widać to wieczorem. Rośnie w dole brzucha i jest wystający z przodu. Rano wszystko jest w normie. Od czego może to być? Czy to normalne?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu pisze Pani, że pojawiają się wzdęcia brzucha, szczególnie po posiłkach. Powiększenie obwodu jamy brzusznej jest widoczne szczególnie w dolnych partiach. Największy dyskomfort występuje w godzinach wieczornych, natomiast po nocnym odpoczynku jest już dobrze.

Wydaje się, że w tej sytuacji można rozważyć kilka przyczyn. Po pierwsze jest to dieta. Warto zastanowić się, czy spożywane posiłki nie są powodem, dla którego pojawiają się u Pani takie objawy. Trzeba spróbować diety, która będzie bogata w błonnik, owoce i warzywa. Najlepsze będą pokarmy lekkostrawne, które nie będą obciążały pracy jelit. Dodatkowo może Pani mieć problemy gastryczne związane z zaburzeniami pracy jelit czy żołądka.

Często czynnościowe problemy z jelitami dają objawy w postaci wzdęć oraz bólu. Dlatego też można rozważyć wizytę u lekarza, aby wykonać badania podstawowe oraz USG jamy brzusznej. Ponadto kobiety w trakcie cyklu odczuwają takie dolegliwości na tle zmian hormonalnych. Nie pisze Pani, dokładnie w którym momencie cyklu aktualnie jest, ale to też trzeba wziąć pod uwagę. Niejednokrotnie takie objawy pojawiają się przed miesiączką. Jeśli objawy będą się nasilać i nie będzie Pani odczuwała ulgi, po przyjęciu na przykład leku rozkurczowego to konieczna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha

https://portal.abczdrowie.pl/co-na-wzdety-brzuch

https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy

https://portal.abczdrowie.pl/okres-odpowiedzi-na-10-najczesciej-zadawanych-pytan

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.