Dlaczego mój brzuch się powiększa?

Witam. Od jakiegoś czasu zmagam się z problemem ponieważ po wypiciu wody lub soku mój brzuch powiększa się do dużych rozmiarów. Rano zawsze jest płaski do momentu wypicia czegoś gdy powiększa się całe podbrzusze i robi miękkie. Powiększa się naprawdę szybko po wypiciu i bardzo dużo .

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z Pani relacji zawartej w pytaniu wynika, że po wypiciu napoju dochodzi do powiększania obwodu brzucha. Nie ma na to wpływu rodzaj napoju ani jego objętość. Wydaje się, że taka sytuacja może mieć związek z zaburzeniami pracy jelit. Możliwe, że dochodzi do ich wzdęcia i na skutek tego obwód podbrzusza się powiększa. Nie pisze Pani, czy jest to bolesne, czy ma Pani gazy czy odbijanie na skutek tej sytuacji. Niemniej jednak należałoby zapisać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny takiego stanu rzeczy. Na początek może Pani wykonać podstawowe badania krwi (morfologię z rozmazem, poziom CRP, prób wątrobowych, hormonów tarczycy) oraz analizę moczu. Dodatkowo lekarz zapewne zaleci wykonanie USG jamy brzusznej. Jeśli na podstawie tych badań uzyska Pani odpowiedź, to specjalista zadecyduje o leczeniu. Jeśli nie, to możliwe, że trzeba będzie wykonać także gastroskopię lub kolonoskopię. Dlatego też zachęcamy do podjęcia działania i kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia

https://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-wzdety-brzuch

https://portal.abczdrowie.pl/masz-wzdecia-zmien-swoje-przyzwyczajenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.