Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 8 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jaka jest przyczyna tych wzdęć i bólu brzucha?

W sobotę miałam biegunkę i strasznie bolał mnie brzuch, a bardziej podbrzusze. Nie miałam siły nawet stać o własnych siłach. Do tej pory ból (lekko kłujący przy chodzeniu) został i od tamtej pory się nie wypróżniałam. Do tego mam straszne wzdęcia, zwłaszcza w trakcie spożywania posiłku. To może być coś poważnego? Jakieś pomysły?
KOBIETA, 19 LAT 2 miesiące temu

Przygotowania do badania endoskopowego

Badanie endoskopowe wykonywane jest w celu oceny stanu narządów wewnętrznych. Jak należy przygotować się do takiego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

jeżeli ból brzucha oraz wzdęcia nie ustąpiły, to należy skonsultować się z internistą lub gastrologiem w celu postawienia diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia, gdyż przyczyny Pani dolegliwości mogą być różne.

W celu ustalenia dokładnej przyczyny niezbędne jest określenie nasilenia bólu, jego charakteru oraz dokładnej lokalizacji. Pani organizm mógł źle zareagować na spożyte przez Panią produkty, których na przykład nie toleruje. Wówczas warto wykonać badanie w kierunku najpowszechniejszych alergenów pokarmowych. Zdarza się jednak, że ból brzucha z towarzyszącą mu biegunką lub zaparciami, utrzymujący się nawet kilka miesięcy świadczy o zespole jelita drażliwego(IBS). Dolegliwości w przypadku IBS mogą być skutkiem nadmiernego stresu, niektórych stosowanych leków, czy też błędów żywieniowych. Leczenie farmakologiczne powinno być wówczas wspierane przez aktywny i regularny tryb życia oraz odpowiednią dietę. Ból podbrzusza może sugerować również kłopoty z wątrobą, wyrostkiem robaczkowym, trzustką, czy problemy z układem moczowym, dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Warto zapoznać się z artykułem o podobnej tematyce, który dostępny jest na naszej stronie:

https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadcza-ciagle-wzdecia

Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów abczdrowie.pl na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdety-brzuch-po-posilkach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-moje-wzdecie-brzucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdety-brzuch-u-szczuplej-osoby-po-jedzeniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy