Dlaczego mam te wzdęcia po posiłkach?

Witam. Moim problemem są wzdecia brzucha które notabene występują od wielu lat i są po każdym posiłku niezależnie od tego co zjem. Gastroskopia wykazała duży refluks dwunastniczo żołądkowy. Mimo leków wzdecia niestety zostaly. Niewiem jak się ich pozbyć. Proszę o poradę co robić.
KOBIETA, 48 LAT 3 miesiące temu

Wskazania do gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które służy ocenie stanu układu pokarmowego. Czy wiesz, jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie,

istnieje wiele sposobów na pozbycie się wzdęć. Nie ma jednak jednej uniwersalnej metody, która działałaby na wszystkich, dlatego dobrze jest sprawdzić je na sobie.

Przede wszystkim należy zadbać o dietę oraz nawyki żywieniowe. Ważne, aby jeść powoli i dobrze przeżuwać. Unikniemy w ten sposób nadmiernego połykania powietrza, które odpowiada za pojawianie się wzdęć. Ponadto należy odstawić przekąski oraz żucie gumy pomiędzy posiłkami, które zwiększa wydzielanie śliny.

Należy unikać produktów wzdymających oraz napojów gazowanych. Mile widziane są natomiast gotowane warzywa i owoce, a także woda i napary ziołowe. Oprócz diety należy zadbać o aktywność fizyczną oraz nauczyć się panować nad stresem.

Sposoby na wzdęcia opisaliśmy szerzej w tekstach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-wzdety-brzuch,

https://portal.abczdrowie.pl/co-na-wzdecia-ziola,

https://portal.abczdrowie.pl/jak-zapobiegac-wzdeciom,

https://portal.abczdrowie.pl/masz-wzdecia-zmien-swoje-przyzwyczajenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty