Dlaczego mam ciągłe mdłości mając 20 lat?

Witam, mam 20 lat i mój problem jest nastepujacy: od 6 miesięcy odczuwam uporczywe mdłości (nigdy nie doszło do wymiotów), bóle i pieczenie żołądka, bóle i pieczenie jelit, czasami odczuwam kłujący ból na przykład w okolicy wyrostka, pod żebrami etc. Od 2 tygodni co parę dni mam wodnistą biegunkę, brak apetytu, ciągle jem na siłę, schudłam już 5 kilo w ciągu tygodnia. Zmieniłam sposób życia, dieta i ruch fizyczny nie pomagają. Dodam, że zrobiłam morfologię, na której nic nie wyszło oraz usg i też nic ciekawego. Jestem w trakcie robienia badań na pasożyty. Mam też nerwice, która się pojawiła właśnie przez te dolegliwości i chodzę do psychoterapeuty. Nie mam już stresowych sytuacji, więc nie widzę powodu biegunek na tle psychicznym. Wiem, że powinnam zrobić gastroskopię, ale mam też emetofobię i jest to u mnie prawie że niemożliwe. Proszę o pomoc, wskazówki, może jakieś nakierowanie. Nie mam helikobakter. Pozdrawiam proszę o odzew

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za to pytanie. Domyślam się, że codzienne zmaganie się z opisanymi przez Panią dolegliwościami musi być niezwykle wyczerpujące. Z pewnością najważniejsze jest teraz znalezienie ich przyczyny. Niestety, nie jest możliwe postawienie diagnozy na odległość, na podstawie krótkiego opisu. Opisane przez Panią objawy mogą mieć różną etiologię: mogą wskazywać na chorobę refluksową żołądkowo-przełykową (ang. GERD), zespół jelita drażliwego (IBS), alergie, nietolerancje pokarmowe lub dysbiozę jelit (SIBO).

W przypadku osób młodych i braku objawów alarmujących (np. obecności krwi w kale) nie zawsze potrzebne jest wykonanie gastroskopii. Często włącza się leki tylko na podstawie symptomów i obserwuje, czy następuje poprawa. Myślę jednak, że w Pani przypadku (gdy problem długo się utrzymuje, nastąpiła utrata wagi, pojawiła się biegunka) gastroskopia jest bardzo istotna. Jeśli odczuwa Pani silne lęki związane z tym badaniem, to warto rozważyć wykonanie go w znieczuleniu ogólnym.

Potencjalnych przyczyn Pani dolegliwości jest wiele. Najważniejsze, żeby znalazła się Pani teraz pod opieką lekarza, który przeprowadzi pogłębioną diagnostykę i w oparciu o wyniki badań ustali dalszy plan działania. Zachęcam Panią do lektury poniższych artykułów, w których być może znajdzie Pani odpowiedzi na swoje pytania i wiele wskazówek, np. dotyczących sposobu odżywiania:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobie-refluksowej

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-zespole-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę szybkiej poprawy samopoczucia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.