Dlaczego mam te dolegliwości ze strony brzucha?

Witam, zacznę od tego mam 29 lat. Od 3 lat mam problemy ze zdrowiem. Zaczęło się od duszności i wiecznie wypadające włosy. Lekarze mówili, że to ze stresu/nerwowości. Problem ustal po około pół roku i teraz po 3 latach mam problemy z "brzuchem". Mam nudności i brak apetyt. Wszystko Zaczęło się Od kłucia po prawej stronie brzucha i biegunek. Okazało się że mam owsiki. Brałam Pyrantelumm dwa razy z 2,5 tyg przerwą. Troche się na chwilę poprawiło. Zaś teraz nie mogę jeść, wieczne nudności w brzuchu, stolec na przemian, normalny i luźny. Tracę na wadze. Tsh wysokie, na usg widać stan zapalny. Jutro bede robiła badanie przeciwciał tarczycowych. Co dalej? Jak zbadać układ pokarmowy, gdzie się zgłosić. Na usg jamy brzusznej Wszystko w normie. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Domyślam się, że zmaganie się z tymi wszystkimi dolegliwościami musi być dla Pani bardzo trudne, zwłaszcza przy braku rzetelnej diagnostyki. Teraz najważniejsze, żeby zaczęła Pani leczenie niedoczynności tarczycy, ponieważ wyrównanie poziomu hormonów może znacząco poprawić Pani samopoczucie.

Jeśli na USG widać stan zapalny tarczycy, a badanie krwi wykaże przeciwciała antytarczycowe, zostanie stwierdzone autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, zwane chorobą Hashimoto. Jest to przewlekłe schorzenie dotykające wielu układów – nie tylko hormonalnego, ale także m.in. pokarmowego.

U osób chorujących na chorobę Hashimoto często stwierdza się problemy trawienne, a zwłaszcza alergie i nietolerancje pokarmowe oraz zaburzenia wchłaniania, często połączone z dysbiozą i nieszczelnością jelit. Tego typu zaburzenia nie są widoczne na USG brzucha, dlatego warto zrobić testy na alergię i nietolerancje - zwłaszcza glutenu oraz laktozy. Są one bardzo częste wśród „Hashimotek” i całkiem możliwe, że odpowiadają przynajmniej częściowo za Pani problemy jelitowe.

Być może cierpi Pani także na tzw. zespół jelita drażliwego (IBS). Niezależnie od diagnozy, pomocna może być długotrwała probiotykoterapia, która pozwoli przywrócić prawidłowy stan flory bakteryjnej jelit, osłabionej przez biegunki. Wskazana jest też konsultacja u dobrego dietetyka klinicznego, który specjalizuje się w chorobach autoimmunologicznych.

Choroba Hashimoto to przewlekłe i złożone schorzenie, które wymaga od pacjenta – oprócz przyjmowania leków i regularnych badań kontrolnych – także samoedukacji i wielu zmian w stylu życia, przede wszystkim w diecie. Choroba ta często współwystępuje także z innymi zaburzeniami endokrynologicznymi (np. zespół policystycznych jajników), metabolicznymi (insulinooporność) i autoimmunologicznymi. Jest to złożony temat, dlatego zachęcam do pogłębienia wiedzy, na przykład poprzez lekturę poniższych artykułów w naszym serwisie:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-zapytalismy-specjalisy

https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa

https://portal.abczdrowie.pl/dysbioza-jelitowa

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Pozdrawiam Panią ciepło i życzę powrotu do dobrego samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.