Jakie badania wykonać przy wypadaniu włosów u 36-latki?

Dzień dobry, Mam 36 lat, ważę 54 kg. Od paru miesięcy wypadają mi intensywnie włosy. Badania potwierdziły Hashimoto. Tsh 5.20, ft4 10,48, ft3 3.98, antyTg 21,70, anty Tpo 61,30. Endokrynolog przepisał Euthyrox 25. Czuję się ogólnie dobrze, dokucza mi trochę senność i drażliwość. Jednak najbardziej martwi mnie intensywne wypadanie włosów. Leki biorę juz kilka tygodni i nie widzę poprawy. Kiedy mogę oczekiwać uregulowania hormonów? Czy utracone włosy odrosną? Czy mam wykonać jakieś dodatkowe badania? Endokrynolog zakazał stosowania jakichkolwiek diet i wykluczania czegokolwiek (gluten, laktoza itd), stwierdził, że nie jest to potrzebne i jest to głupia moda... Od dawna odżywiam się zdrowo i teraz postanowiłam unikać jednak szczególnie pszenicy, nabiału i cukru. Z góry Dziękuję z góry za poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Nadmierne wypadanie włosów jest niestety częstym objawem niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto. Najważniejsze, że już rozpoczęła Pani leczenie – wyrównanie poziomów tarczycy to kwestia kilku do kilkunastu tygodni.

Choroba Hashimoto jest schorzeniem przewlekłym o podłożu autoimmunologicznym, dotyka wielu układów w organizmie – można powiedzieć, że całego organizmu. Często współwystępuje z innymi zaburzeniami, które również mogą skutkować nadmiernym wypadaniem włosów, m.in. zespołem policystycznych jajników (androgenizacja), dysfunkcją nadnerczy, insulinoopornością, alergiami i nietolerancjami pokarmowymi (uwaga na gluten, laktozę), dysbiozą flory jelitowej, zaburzeniami wchłaniania, niedoborami (np. anemia). Jak Pani widzi, potencjalnych przyczyn Pani problemów może być bardzo wiele, a przez internet można jedynie stawiać hipotezy.

Myślę, że należałoby zacząć od dogłębnej diagnostyki – na początku zrobić podstawowe badania z krwi wykluczające anemię, a w międzyczasie poszerzać wiedzę na temat choroby Hashimoto i chorób współistniejących oraz wykonywać dalsze badania. Skierowania na badania hormonalne może Pani wypisać lekarz endokrynolog lub ginekolog. Natomiast w kwestii diagnostyki stanu jelit i ewentualnych alergii czy nietolerancji proponuję skonsultować się z dobrym dietetykiem klinicznym, który specjalizuje się w chorobach tarczycy i autoimmunologicznych.

W międzyczasie polecam suplementację, m.in. witaminą D3, witaminami z grupy B, cynkiem, selenem oraz stosowanie szamponu przeciwko wypadaniu włosów.

Zdaję sobie sprawę, że być może nie odpowiedziałam wyczerpująco na Pani pytanie, są to jednak bardzo szerokie zagadnienia. Dlatego polecam Pani lekturę np. poniższych materiałów:

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-wypadanie-wlosow-wszystko-o-wypadaniu-wlosow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wynik-przeciwcial-tarczycowych-i-wypadanie-wlosow

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.