Jak długo może zająć unormowanie wypadania włosów?

Witam, od 3 lat mam zdiagnozowaną chorobę Hashimoto. Dwa miesiące temu moje TSH przy Euthyrox 75 wynosiło 2,50, teraz wynosi 5,40. Lekarz zwiększył mi dawkę do Euthyrox 100. Do skontrolowania skłoniło mnie nadmierne wypadanie włosów. Mam pytanie, skąd wynikają wahania TSH w tak krótkim czasie oraz jak długo może zająć unormowanie wypadania włosów? Trwa to już dość długi czas i przysparza masę stresu. Stosuję w międzyczasie różne suplementy na wypadanie włosów, ale nie widzę efektów.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Domyślam się, jak bardzo martwi Panią nadmierne wypadanie włosów, wygląd fryzury jest przedmiotem troski wielu kobiet.

Jednym z objawów niedoczynności tarczycy, która jest skutkiem choroby Hashimoto, jest nadmierne wypadanie włosów. Oprócz tego przyczyną złego stanu włosów może być niewłaściwe odżywianie, zmiany hormonalne po urodzeniu dziecka, menopauza, niewłaściwa pielęgnacja włosów, dym papierosowy, stres, przyjmowane leki, zatrucie toksynami, choroby skóry głowy.

Jeśli założymy, że słaba kondycja Pani włosów jest spowodowana wyłącznie niedoczynnością tarczycy i poprawi się po osiągnięciu stanu eutyreozy, należałoby przypuszczać, że już po osiągnięciu prawidłowego poziomu hormonów tarczycowych w organizmie potrzebny będzie jeszcze czas na odbudowę włosów, co z reguły może zająć kilka tygodni, ale i kilka miesięcy. Trudno jest powiedzieć, ile czasu może zająć wyrównanie niedoborów hormonalnych w Pani organizmie. Będzie to widać po prawidłowych wynikach TSH, czyli hormonu przysadki oraz poziomach hormonów tarczycowych trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Czy oprócz oznaczenia poziomu tyreotropiny wykonywała Pani badania FT3 i FT4? Wspomniane wyniki, wraz z informacją o ilości wydzielanego hormonu przysadki, dają pełniejszy obraz tego, czy ilość suplementowanej lewotyroksyny (Euthyrox’u) jest wystarczająca.

Pytała Pani o przyczynę różnych wyników TSH w krótkim okresie czasu. Mogą być różne wyjaśnienia. Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, w której własny system odpornościowy wytwarza przeciwciała przeciwko tkankom tarczycy, co prowadzi do stanu zapalnego, niszczenia komórek gruczołu tarczowego i z czasem produkcji mniejszej ilości hormonów. Inną przyczyną może być fakt, że zapotrzebowanie naszego ustroju na hormony tarczycowe jest zmienne i zależne od wielu czynników zewnętrznych np. pory roku. W zimie potrzebujemy z reguły więcej hormonów.

Sugerowałabym, oprócz opieki endokrynologa, wizytę u lekarza trychologa (opcjonalnie dermatologa). Możliwe, że doradzi on dodatkowe metody na poprawę stanu Pani włosów, przez suplementację odpowiednio dobranych witamin, czy oddziaływanie bezpośrednio na skórę głowy.

Pozdrawiam serdecznie i życzę jak najszybszego uporania się z problemem.

Zachęcam również do lektury poniższych artykułów oraz odpowiedzi na pytania na podobny temat zadane na naszej stronie:

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wypadanie-wlosow-a-badania-diagnostyczne

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badania-stwierdzajace-przyczyne-wypadajacych-wlosow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.