Dlaczego wypadają mi włosy i jestem senna?

Od około roku zaczęły intensywnie wypadać mi wlosy, mam ich mało, są bardzo zniszczone. Z niewiadomych przyczyn zaczęłam tyć, jestem ciągle senna i zmęczona. Leczę się u endokrynologa, zrobiłam badania na hormony kobiece i pakiet tarczycowy, USG tarczycy. Endokrynolog stwierdził, że wszystko jest w porządku, wyniki są w normie. Biorę tylko małą dawkę leku codziennie na czczo, co wyrównało mi hormony. Co może być więc przyczyną tych objawów, jeżeli wykluczony został nieprawidłowy poziom hormonów?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przyczyn wskazanych przez Panią objawów – zarówno wypadania włosów, jak i senności czy nadmiernego przybierania na wadze – może być wiele. Dlatego też warto kontynuować badania diagnostyczne w porozumieniu z lekarzem medycyny rodzinnej, jak i specjalistami, np. trychologiem.

Wskażę jedynie, że niekiedy podwyższony poziom cukru we krwi może powodować zarówno do osłabienia włosów, jak i do ich wypadania. W takim przypadku warto wykluczyć cukrzycę poprzez badanie poziomu insuliny we krwi. Często przy rozwoju cukrzycy chory zauważa u siebie zmiany nastroju, swędzenie skóry, nadmierne pragnienie.

Ponadto u kobiet z zespołem policystycznych jajników (zwanym także PCOS) często występują problemy z włosami, a dodatkowo ponad połowa przypadków boryka się z nadmierną skłonnością do tycia. Inne objawy tej choroby to rzadkie, nieregularne miesiączki, długi czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego czy też kłopoty ze skórą. Dla postawienia poprawnej diagnozy należy skontaktować się z ginekologiem, wykonać badanie USG oraz badania laboratoryjne krwi.

W naszym portalu znajdzie Pani kilka pomocnych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-wypadanie-wlosow-wszystko-o-wypadaniu-wlosow,

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby,

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-a-depresja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.