Dlaczego wypadają mi włosy w wieku 25 lat?

Witam, Mam poważny problem związany z wypadaniem włosów. Wypadają dosłownej garściami, najbardziej przy myciu i czesaniu, ale też przez cały dzień ciągle zdejmuję włosy z ubrań. Na końcu każdego włosa, który akurat wypadł jest cebulka. W ubiegłym roku zdiagnozowano u mnie anemię, przyjmowałam żelazo przez kilka miesięcy i od kiedy zaczęłam brać tabletki, włosy zaczęły wypadać jeszcze bardziej niż przed rozpoczeciem leczenia. Dodatkowo ponad rok temu spaliłam sobie włosy prostownicą, oczywiście od tego czasu nie używam prostownicy i regularnie podcinam końcówki. Stosuję mnóstwo suplementów na włosy, tabletki, szampony,odżywki, wcierki, niestety bez żadnego skutku. W tym roku zrobiłam wszystkie badania związane z tarczycą, odwiedziłam endokrynologa, wszystko w normie. Pomyślałam, że wypadanie włosów związane jest może z korzystaniem z solarium, od grudnia nie korzystam, niestety to też nie przyniosło efektu. Jestem załamana, bo niedługo będę bez włosów, straciłam już 3/4 włosów, które miałam jeszcze trzy lata temu, te, które zostały przestały się kręcić, nie układają się. W marcu miałam odwiedzić też dermatologa, niestety przez obecną sytuację w kraju moja wizyta się nie odbyła. Od miesiąca zaczęłam stosować też Loxon 5% na własną rękę, niestety na razie bez efektów. Boję się, że to może być wypadanie na tle androgenowym. Od 5 lat stosuję Vibin, kiedy zaczęłam go stosować, włosy uległy znacznej poprawie, niestety kiedy zaczęła się anemia Vibin nie ma już żadnego wpływu na moje włosy, boję się go odstawić, żeby nie było jeszcze gorzej. Czasami odczuwam wrażenie bólu cebulek włosowych, nie wiem, czy to że sobą powiązane. Od jakiegoś czasu mam trochę stresu w życiu, ale nawet kiedy stres mija, włosy wypadają tak samo mocno. Lekarz rodzinny powiedział, że wypadanie włosów przy anemii to normalne, że włosy muszą się wymienić. Ale nowe włosy praktycznie nie rosną, mam już place bez włosów na głowie, a do tego to silniejsze wypadanie od momentu rozpoczęcia leczenia anemii. Bardzo proszę o pomoc, jestem już całkowicie bezradna i stan moich włosów powoli doprowadza mnie do depresji...

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety przyczyn wypadania włosów może być wiele i trudno jednoznacznie ocenić, co powoduje ten problem w Pani przypadku. Z pewnością pomocna będzie wizyta u dermatologa lub trychologa. To on będzie mógł zdiagnozować stan Pani głowy. Więcej pod adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/trycholog-czyli-specjalista-od-wlosow. Tym, od czego warto zacząć proces poszukiwania źródła problemu, są badania – podstawowa morfologia, badania hormonalne (zaburzenia np. w produkcji testosteronu mogą skutkować wypadaniem włosów, czasami na ten stan negatywnie wpływa również antykoncepcja hormonalna), w tym pakiet tarczycowy (nie tylko poziom TSH). Jeśli tutaj nie zostanie znaleziona przyczyna, warto zwrócić uwagę na styl życia: aktywność fizyczną, ogólny stan zdrowia oraz przyjmowane leki czy pracę (np. szkodliwe warunki, nadmierny stres). Faktycznie anemia może powodować nawet znaczne przerzedzanie włosów, więc w Pani przypadku należy ją wyeliminować i bacznie kontrolować poziom żelaza we krwi – również nadmiar tego pierwiastka może szkodzić włosom. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem, w którym zostały wyszczególnione możliwe przyczyny wypadania włosów: https://uroda.abczdrowie.pl/przyczyny-wypadania-wlosow. W materiale odnajdzie Pani również porady dotyczące domowych sposobów na radzenie sobie z tym problemem. Proszę jednak pamiętać, że jeżeli preparaty, które Pani stosuje, nie przynoszą żadnych rezultatów, warto byłoby przyjrzeć się przede wszystkim diecie. Wraz z pożywieniem powinna Pani dostarczać organizmowi żelazo oraz witaminę C, a także B, cynk, krzem i siarkę. Odradzane są diety eliminacyjne albo tzw. „głodówki”, ponieważ wycieńczają organizm i prowadzą do niedoborów. Przyczyn wypadania włosów można również upatrywać w niektórych chorobach – odsyłam do artykułu: https://uroda.abczdrowie.pl/nieznane-przyczyny-wypadania-wlosow. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry. Proszę zgłosić się na wizytę do lekarza dermatologa lub trychologa, po obejrzeniu zmian lekarz postawi diagnozę. Trichoskopia jest cyfrową metodą badania włosów, opierającą się na technice wideodermoskopii. Najczęściej stosowanymi powiększeniami są powiększenia 20 -krotne i 70-krotne. W trichoskopii oceniane są łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczająca je skóra. Metoda umożliwia ocenę tych bez konieczności pobierania włosów (bezinwazyjnie). Bardzo pomocne są zabiegi mezoterapii skóry głowy. Zabiegi te wykonuje się w serii zabiegów. Mezoterapia polega na miejscowej iniekcji skóry głowy i wprowadzaniu substancji odżywczych. Cebulki włosowe otrzymują zdrową dawkę wartościowych substancji, dzięki czemu możliwe jest powstrzymanie procesu ich słabnięcia i wypadania. Zabiegi wykonuje się w serii co około 7-10 dni. Czasami mezoterapia skutkuje odrostem utraconych włosów.. Leczenie tą metodą ustalane jest indywidualnie, w zależności od kondycji włosów pacjenta. Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego dnia.

http://lenartowiczclinic.pl/trichoskopia-badanie-skory-glowy-i-wlosow