Dlaczego moje włosy mocno wypadają?

Mam 20 lat jestem w miarę aktywny fizycznie, studiuje. Od pewnego czasu zaczęły mi dosyć intensywnie wypadać włosy(widocznie się przerzedziły). Udałem się do mego lekarza który zlecił mi pełne badanie krwi wraz z badaniem hormonów tarczycy oraz przysadki, a także moczu. W badaniach wyszło że mam podwyższony poziom Eozynofili 0,46 tys/ql oraz FT3 7,16 pmol/l, reszta wyników w normie. Internista zlecił mi jedynie suplementowanie się widaminą D3 4000. Proszę o wystawienie opinii co do moich wyników i ewentualną pomoc bo nie wiem co mam z tym dalej zrobić lub gdzie się udać.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Nadmierne wypadanie włosów jest niespecyficznym objawem, to znaczy może zależeć od bardzo różnorodnych czynników. Przyczyna tego problemu może leżeć w niewłaściwej pielęgnacji, w niedoborach witamin i minerałów w organizmie, problemach hormonalnych (często są to problemy w pracy tarczycy), utrzymującym się silnym stresie, czy przebytych infekcjach. Więcej na ten temat może Pan przeczytać w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby.

Pierwszym krokiem przy stwierdzeniu nasilonego wypadania włosów jest wizyta u lekarza POZ i wykonanie pakietu podstawowych badań, które wykluczą anemię, niedoczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne. Trudno mi odnieść się do wyników, które Pan przestawił, gdyż wyniki badań tarczycy, takich jak TSH (hormon tyreotropowy przysadki), FT3 (wolna trijodotyronina) i FT4 (wolna tyroksyna) należy interpretować w całości (widząc jednocześnie przynajmniej TSH i FT3), a także posiadając zakres norm podany przez laboratorium. Normy te są różne – zależą od wieku, płci pacjenta, a także wybranej metody badawczej. Poza tym w ocenie sytuacji ważny jest wywiad z pacjentem (obraz kliniczny), wszelkie choroby przewlekłe oraz przyjmowane leki. Bez tych informacji interpretacja może być niepełna. Rozumiem jednak, że lekarz nie stwierdził żadnych nieprawidłowości.

Zdrowa osoba w ciągu doby traci około 100 włosów. W sytuacji, gdy liczba ta jest większa oraz na miejsce wypadających włosów nie odrastają nowe, należy poszukać przyczyny tego stanu rzeczy. Powody zwiększonego wypadania włosów zależne są od płci, a nawet sposób łysienia przebiega inaczej u mężczyzn, inaczej u kobiet. W tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-wypadanie-wlosow-wszystko-o-wypadaniu-wlosow znajdzie Pan więcej informacji o tym oraz na temat metod postępowania z tym schorzeniem.

Jeżeli mimo upływu czasu, problem nie ustępuje, proponuję konsultację z lekarzem dermatologiem lub trychologiem, który będzie mógł przeprowadzić szczegółową diagnostykę stanu włosów i skóry głowy. Na pewno też zarekomeduje potrzebną terapię.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.