Dlaczego moje włosy mocno wypadają?

Mam 20 lat jestem w miarę aktywny fizycznie, studiuje. Od pewnego czasu zaczęły mi dosyć intensywnie wypadać włosy(widocznie się przerzedziły). Udałem się do mego lekarza który zlecił mi pełne badanie krwi wraz z badaniem hormonów tarczycy oraz przysadki, a także moczu. W badaniach wyszło że mam podwyższony poziom Eozynofili 0,46 tys/ql oraz FT3 7,16 pmol/l, reszta wyników w normie. Internista zlecił mi jedynie suplementowanie się widaminą D3 4000. Proszę o wystawienie opinii co do moich wyników i ewentualną pomoc bo nie wiem co mam z tym dalej zrobić lub gdzie się udać.
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry!

Nadmierne wypadanie włosów jest niespecyficznym objawem, to znaczy może zależeć od bardzo różnorodnych czynników. Przyczyna tego problemu może leżeć w niewłaściwej pielęgnacji, w niedoborach witamin i minerałów w organizmie, problemach hormonalnych (często są to problemy w pracy tarczycy), utrzymującym się silnym stresie, czy przebytych infekcjach. Więcej na ten temat może Pan przeczytać w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby.

Pierwszym krokiem przy stwierdzeniu nasilonego wypadania włosów jest wizyta u lekarza POZ i wykonanie pakietu podstawowych badań, które wykluczą anemię, niedoczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne. Trudno mi odnieść się do wyników, które Pan przestawił, gdyż wyniki badań tarczycy, takich jak TSH (hormon tyreotropowy przysadki), FT3 (wolna trijodotyronina) i FT4 (wolna tyroksyna) należy interpretować w całości (widząc jednocześnie przynajmniej TSH i FT3), a także posiadając zakres norm podany przez laboratorium. Normy te są różne – zależą od wieku, płci pacjenta, a także wybranej metody badawczej. Poza tym w ocenie sytuacji ważny jest wywiad z pacjentem (obraz kliniczny), wszelkie choroby przewlekłe oraz przyjmowane leki. Bez tych informacji interpretacja może być niepełna. Rozumiem jednak, że lekarz nie stwierdził żadnych nieprawidłowości.

Zdrowa osoba w ciągu doby traci około 100 włosów. W sytuacji, gdy liczba ta jest większa oraz na miejsce wypadających włosów nie odrastają nowe, należy poszukać przyczyny tego stanu rzeczy. Powody zwiększonego wypadania włosów zależne są od płci, a nawet sposób łysienia przebiega inaczej u mężczyzn, inaczej u kobiet. W tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-wypadanie-wlosow-wszystko-o-wypadaniu-wlosow znajdzie Pan więcej informacji o tym oraz na temat metod postępowania z tym schorzeniem.

Jeżeli mimo upływu czasu, problem nie ustępuje, proponuję konsultację z lekarzem dermatologiem lub trychologiem, który będzie mógł przeprowadzić szczegółową diagnostykę stanu włosów i skóry głowy. Na pewno też zarekomeduje potrzebną terapię.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty