Jakie badania wykonać gdy wypadają włosy?

Od jakiegoś tygodnia włosy zaczęły mi strasznie wypadać może nawet około 300 na dzień. Zaczęło mnie to strasznie niepokoić ponieważ nigdy nie miałam z nimi problemu chociaż najgęstsze nie są. Mam 18 i w okresie styczeń-luty schudłam dość dużo i byłam na dosyć niskiej kaloryczności. Jednak potem wróciłam do normalnego jedzenia i w miarę wszystko wracało do normy. Jednak straciłam też okres na jakieś 3/4 miesiące i właśnie gdy go dostałam włosy zaczęły mi drastycznie wypadać. I nie wiem do końca co mam robić. Miałam robioną morfologię i wyszło że mam erytrocyty obniżone ale żelazo w normie i jeszcze jedna rzecz podwyższonną . Zaczęłam jeszcze właśnie ostatnio taką bardziej świadomą pielęgnację włosów i były w dobrym stanie i nagle zaczęły się psuć. I strasznie się stresuje bo nie chce wyłysieć. I chcę mi się po prostu płakać jak widzę ile ich wypada. Co mogę zrobić by temu zapobiec by więcej ich nie wypadało. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
KOBIETA, 18 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wypadanie włosów jest faktycznie problemem, który może być mocno dokuczliwy, a niejednokrotnie jest długotrwały. W pytaniu pisze Pani, że w ostatnim czasie dużo schudła. Stosowała Pani dietę o niskiej kaloryczności, co doprowadziło nawet do zatrzymania miesiączki na pewien czas. Po zmianie diety miesiączka powróciła, a jednocześnie zaczęły Pani wypadać włosy. Wydaje się, że na skutek tych wahań wagi oraz zaburzeń cyklu miesiączkowego doszło do pogorszenia stanu włosów. Na początek warto byłoby wykonać w porozumieniu z lekarzem rodzinnym bądź internistą badania laboratoryjne. Wśród nich: morfologię krwi z rozmazem, OB, CRP, poziom hormonów tarczycy (FT3, FT4, TSH), glukozy we krwi, próby wątrobowe (ALT, AST, GGTP), nerkowe czy analizę moczu. Dodatkowo można sprawdzić poziomy niektórych pierwiastków w organizmie. Jeśli w tych badaniach będą nieprawidłowości, to lekarz może zalecić dobraną odpowiednio suplementację. Nie można wykluczyć, że za tymi zaburzeniami stoi tarczyca. Niejednokrotnie choroby tego gruczołu właśnie objawiają się w taki sposób (nadczynność czy niedoczynność). Można jeszcze zastanowić się, czy nie pojawiły się u Pani inne objawy takie jak: zmęczenie, senność, kołatanie serca, pogorszenie stanu skóry. Na podstawie wyników badań oraz opisywanych przez Panią objawów możliwe będzie zastosowanie odpowiedniego postępowania. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-wypadanie-wlosow-wszystko-o-wypadaniu-wlosow https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby https://portal.abczdrowie.pl/nadczynnosc-tarczycy-prezentacja-edukacyjna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.