Dlaczego tak mocno wypadają mi włosy w ciąży?

Mam problem od około 26 tyg ciąży z wypadaniem włosów garściami. Nigdy w życiu tak nie miałam, jestem obecnie w 29 tc. Włosy wypadają z cebulkami, jestem przerażona ich ilością. Czym to może być spowodowane i jak to zatrzymać? Biorę Euthyrox i Pregnę Plus.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ciąża to czas, kiedy utrzymujące się na wysokim poziomie stężenie estrogenów powoduje, że włosy nie przechodzą w fazę katageniczną i nie wypadają. Zdecydowana większość ciężarnych przez cały okres ciąży cieszy się grubymi i gęstymi włosami. Więcej pod tym adresem: https://parenting.pl/wypadanie-wlosow-w-ciazy.

Jeżeli jednak włosy w tym czasie wypadają nadmiernie, to należy sprawdzić poziom estrogenów, a w Pani przypadku – zdecydowanie nie zwlekać z badaniem hormonów tarczycowych. Ponieważ wspomina Pani o zażywaniu Euthyroxu, to być może zaburzenia pracy tarczycy, a co za tym idzie, niewłaściwa dawka lewotyroksyny powodują, że włosy wypadają. Inną przyczyną może być anemia – ciężarne są szczególnie narażone na niedokrwistość. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-stosowania-specyfikow-na-wypadanie-wlosow-w-ciazy.

W ciąży może Pani stosować łagodne środki myjące oraz ziołowe odżywki, a także oleje stosowane w formie wcierek. Proszę pamiętać, że nie można w tym okresie stosować leków i suplementów diety na porost włosów, które nie są dedykowane kobietom w ciąży. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta na pytanie o pielęgnację nadmiernie wypadających podczas ciąży włosów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pielegnacja-wlosow-w-2-trymestrze-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.