Witam serdecznie!
Dziękuję za to pytanie. Wbrew pozorom, wypadanie włosów to złożony problem – i bardzo często tylko objaw głębszych zaburzeń. Napisała Pani, że wyniki morfologii okazały się prawidłowe, zatem, jak rozumiem, wykluczona została anemia oraz stan zapalny w organizmie (badania z krwi: OB, CRP).
Badania wykazały u Pani obniżony poziom witaminy B12, co może prowadzić do anemii i skutkować objawami, których Pani doświadcza. Wyczerpujące artykuły na temat kluczowej roli tej witaminy dla całego organizmu znajdzie Pani w naszym serwisie pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/witamina-b12.
Najczęstszą przyczyną niedoboru witaminy B12 są błędy żywieniowe, w tym dieta uboga lub całkowicie pozbawiona produktów odzwierzęcych (bez odpowiedniej suplementacji). Dlatego jeśli nie jest Pani wegetarianką ani weganką, proszę zwiększyć ilość pokarmów pochodzenia zwierzęcego w diecie. Do najlepszych źródeł witaminy B12 należą zwłaszcza: mięso i podroby (wątroba, serce, nerki), ryby, jajka, sery, mleko; pewne jej ilości zawierają także rośliny strączkowe, niektóre orzechy oraz drożdże. Innym rozwiązaniem jest suplementacja preparatami tej witaminy – dawkę najlepiej skonsultować z lekarzem i po jakimś czasie powtórzyć badania poziomu B12.
Inną częstą przyczyną zarówno wypadania włosów, jak i przewlekłego zmęczenia jest (oprócz anemii) niedoczynność tarczycy. Jeśli jeszcze nie wykonywała Pani badań w tym kierunku, proszę poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie na badanie poziomu TSH (hormon tyreotropowy przysadki sterujący pracą gruczołu tarczowego). Warto oznaczyć także poziom przeciwciał anty-TOP i anty-TG w celu wykluczenia choroby autoimmunologicznej (Hashimoto), jednak badania te nie są obecnie refundowane.
Jeśli w ostatnich miesiącach przeszła Pani zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (także bezobjawowe), wówczas Pani samopoczucie oraz wypadanie włosów może być także skutkiem tzw. long covid. Osobną kategorię przyczyn stanowią zaburzenia hormonów płciowych.
Wypadanie włosów i osłabienie jest na tyle szerokim tematem, że nie sposób w krótkiej odpowiedzi uwzględnić wszystkich aspektów. Dlatego proponuję zacząć od wyrównania poziomu witaminy B12 oraz wykluczenia niedoczynności tarczycy. Dobrze byłoby, gdyby Pani pozostawała pod opieką lekarza rodzinnego, a także udała się na konsultację do lekarza dermatologa. Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak doraźnie zahamować wypadanie włosów, proponuję Pani lekturę obszernego artykułu na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby.
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę szybkiej poprawy zdrowia!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co oznacza to wypadanie włosów po Covid? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z tym wypadaniem włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co mam robić z tym wypadaniem włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie badania mogę zrobić, by sprawdzić co mi dolega? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam to ogólne wypadanie włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z wypadaniem włosów podczas stosowania Depratalu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaka jest u mnie przyczyna zmęczenia i wypadania włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z wypadaniem włosów u 31-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak opanować wypadanie włosów? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Jakie badania wykonać przy wypadaniu włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Morfologia krwi w diagnostyce łysienia
Łysienie jest chorobą, która dotyka mieszki włosow
Przewlekłe zmęczenie, wzrost wagi, problemy trawienne? To może być niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy to najczęstsze zaburzenie p
Wypadają ci włosy i jesteś chronicznie zmęczona? To może być niski poziom żelaza i ferrytyny
Ciągłe infekcje, senność i zawroty głowy? Jesteś n