Jakie badania wykonać przy wypadaniu włosów?

Od pewnego czasu mam problem z wypadaniem włosów, niestety nie wiem co jest tego przyczyną. Zamierzam wykonać sobie komplet badań tzn. na tarczyce (czy należy wykonać wszystkie 2 TSH, Ft3 i Ft4 czy samo THS wystarczy?), poziom żelaza, testosteron (nie mam możliwości zbadania poziomu dihydrotestosteronu, jedynie wolny i całkowity - który jest właściwy?) Dziękuję za odpowiedź
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie.

Proszę się zastanowić czy nie zmienić jednak kolejności działania. Zdecydowanie lepszym wyjściem byłoby w pierwszej kolejności udanie się do dermatologa, a dopiero po badaniu i dokładnym zebraniu wywiadu lekarz zdecyduje jakie badania i w jakim zakresie wykonywać.

Jeżeli jednak w pierwszej kolejności woli Pani odwiedzić laboratorium lepiej podzielić to na dwie fazy- w pierwszej wykonać badania tańsze i wykluczające częstsze przyczyny nadmiernego wypadania włosów - czyli morfologia krwi ( w celu wykluczenia niedokrwistości), oraz TSH (wykluczenie chorób tarczycy). Jeżeli będą nieprawidłowe to w przypadku anemii warto oznaczyć poziom żelaza, a w przypadku chorób tarczycy poziomy hormonów.

Jeżeli chodzi o testosteron lepiej oznaczyć frakcję wolnego hormonu, ale tak jak napisałam wcześniej lepiej wstrzymać się z oznaczeniami do konsultacji z dermatologiem.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wypadanie włosów i wskazania do wykonania badania włosów

Mam problem z wypadaniem włosów, na mojej głowie są już bardzo widoczne prześwity skóry głowy. Najbardziej widoczne jest to na czubku głowy. Czy warto zrobić badanie włosa? A jeśli tak czy jeszcze przed czy dopiero po wizycie u lekarza?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Witam. W pierwszej kolejności proponuje udać się do dermatologa który przeprowadzi bezpośrednie badanie skóry głowy i zdecyduje o konieczności pogłębiania diagnostyki.

0

Dzień dobry. Proszę zgłosić się na wizytę do lekarza dermatologa lub trychologa, po obejrzeniu zmian lekarz postawi diagnozę. Trichoskopia jest cyfrową metodą badania włosów, opierającą się na technice wideodermoskopii. Najczęściej stosowanymi powiększeniami są powiększenia 20 -krotne i 70-krotne. W trichoskopii oceniane są łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczająca je skóra. Metoda umożliwia ocenę tych bez konieczności pobierania włosów (bezinwazyjnie). Bardzo pomocne są zabiegi mezoterapii skóry głowy. Zabiegi te wykonuje się w serii zabiegów. Mezoterapia polega na miejscowej iniekcji skóry głowy i wprowadzaniu substancji odżywczych. Cebulki włosowe otrzymują zdrową dawkę wartościowych substancji, dzięki czemu możliwe jest powstrzymanie procesu ich słabnięcia i wypadania. Zabiegi wykonuje się w serii co około 7-10 dni. Czasami mezoterapia skutkuje odrostem utraconych włosów. Nie ma jednak gwarancji odtworzenia owłosienia ale poprawa wyglądu i kondycji jest pewna. Leczenie tą metodą ustalane jest indywidualnie, w zależności od kondycji włosów pacjenta.
http://lenartowiczclinic.pl/trichoskopia-badanie-skory-glowy-i-wlosow

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty