Co oznacza u mnie wypadanie włosów i senność?

Witam, mam 19lat od marca nie miesiączkuje, jestem senna, ciągle zmęczona i nie mam nawet ochoty wstawać z łożka. Cierpię na bezsenność, wahanie humoru i zmęcznie prawie przez caĺy czas, w dodatku wypadają mi garściami włos y. Czy to może być coś poważniejszego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, co może być przyczyną Pani dolegliwości, ale na pewno nie są one błahe i nie należy ich bagatelizować – już samo ustanie miesiączki jest wystarczającym powodem do podjęcia diagnostyki.

W pierwszej kolejności warto odwiedzić ginekologa – najlepiej ginekologa-endokrynologa, ponieważ wypadanie włosów, wahania nastrojów, zmęczenie i senność wskazują na zaburzenia hormonalne. Może być konieczne oznaczenie poziomu hormonów płciowych.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Warto jednak wiedzieć, że również choroby ogólnoustrojowe mogą powodować wskazane przez Panią dolegliwości – niedoczynność tarczycy czy anemia. Proszę zgłosić się również do internisty celem wykonania podstawowych badań morfologicznych z oznaczeniem TSH, ale także hemoglobiny i żelaza. Może być konieczna również bardziej szczegółowa diagnostyka, jeśli podstawowa morfologia krwi wykaże nieprawidłowości mogące sugerować zaburzenia pracy tarczycy lub niedobory żelaza.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-miesiaczka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.