Czy te problemy ze snem i wypadanie włosów są niepokojące?

Witam, od pewnego czasu mam problem ze snem, albo nie śpię wcale albo mogłabym przespać cały dzień, do tego włosy mi wypadają garściami i bardzo szybko się męczę. Czy to normalne czy powinnam się obawiać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie są to objawy swoiste przynależne do konkretnego schorzenia, ale też zdecydowanie nie jest to stan fizjologiczny. Zatem wymaga konsultacji lekarskich – wizyta u internisty z Pani przychodni POZ oraz zebrany wywiad pozwolą podjąć decyzję o konkretnej diagnostyce.

Na początek warto wykonać morfologię – wraz z oznaczeniem poziomu żelaza, ferrytyny, witaminy D3 i TSH. Niewykluczone, że przyczyną Pani złego samopoczucia jest jedna z coraz bardziej powszechnych chorób: niedoczynność tarczycy lub anemia. Obie mogą powodować szybsze męczenie się oraz nadmierne wypadanie włosów. Poziom hemoglobiny, żelaza i ferrytyny odpowie na pytanie o ewentualną niedokrwistość, zaś zbyt wysokie TSH może sugerować niedoczynność tarczycy (a z kolei za niskie – nadczynność). Przy niedoczynności pacjentki często skarżą się na wzmożoną senność, zaś nadczynność – objawia się bezsennością. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy. Inne choroby, które można wiązać z zaburzeniami snu oraz wypadaniem włosów, to cukrzyca czy zaburzenia hormonalne związane m.in. z PCOS.

Zaburzenia snu mogą być także konsekwencją niewłaściwego trybu życia, a co za tym idzie – niedoborowej diety, ubogiej w składniki odżywcze i minerały. Brak nie tylko żelaza, ale i witaminy C, wapnia, magnezu czy witaminy D może prowadzić do spadku formy oraz problemów z zaśnięciem. Odsyłam do naszej infografiki: https://zywienie.abczdrowie.pl/gdy-brakuje-tych-witamin-i-mineralow-mozesz-miec-problemy-ze-snem-uzupelnij-niedobory-a-bedziesz-spal-jak-dziecko.

I wreszcie – opisane przez Panią problemy mogą mieć podłoże psychosomatyczne bądź neurologiczne, co warto wziąć pod uwagę, gdy badania podstawowe krwi czy też badania hormonalne nie przyniosą odpowiedzi na pytanie o przyczynę problemów ze snem. Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-snu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.