Witam,
nie są to objawy swoiste przynależne do konkretnego schorzenia, ale też zdecydowanie nie jest to stan fizjologiczny. Zatem wymaga konsultacji lekarskich – wizyta u internisty z Pani przychodni POZ oraz zebrany wywiad pozwolą podjąć decyzję o konkretnej diagnostyce.
Na początek warto wykonać morfologię – wraz z oznaczeniem poziomu żelaza, ferrytyny, witaminy D3 i TSH. Niewykluczone, że przyczyną Pani złego samopoczucia jest jedna z coraz bardziej powszechnych chorób: niedoczynność tarczycy lub anemia. Obie mogą powodować szybsze męczenie się oraz nadmierne wypadanie włosów. Poziom hemoglobiny, żelaza i ferrytyny odpowie na pytanie o ewentualną niedokrwistość, zaś zbyt wysokie TSH może sugerować niedoczynność tarczycy (a z kolei za niskie – nadczynność). Przy niedoczynności pacjentki często skarżą się na wzmożoną senność, zaś nadczynność – objawia się bezsennością. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy. Inne choroby, które można wiązać z zaburzeniami snu oraz wypadaniem włosów, to cukrzyca czy zaburzenia hormonalne związane m.in. z PCOS.
Zaburzenia snu mogą być także konsekwencją niewłaściwego trybu życia, a co za tym idzie – niedoborowej diety, ubogiej w składniki odżywcze i minerały. Brak nie tylko żelaza, ale i witaminy C, wapnia, magnezu czy witaminy D może prowadzić do spadku formy oraz problemów z zaśnięciem. Odsyłam do naszej infografiki: https://zywienie.abczdrowie.pl/gdy-brakuje-tych-witamin-i-mineralow-mozesz-miec-problemy-ze-snem-uzupelnij-niedobory-a-bedziesz-spal-jak-dziecko.
I wreszcie – opisane przez Panią problemy mogą mieć podłoże psychosomatyczne bądź neurologiczne, co warto wziąć pod uwagę, gdy badania podstawowe krwi czy też badania hormonalne nie przyniosą odpowiedzi na pytanie o przyczynę problemów ze snem. Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-snu.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- W jaki sposób pokonać nadmierne wypadanie włosów? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Jak zahamować wypadanie włosów u 26-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów u 19-latki? – odpowiada Tomasz Nęcki
- Co robić z tym wypadaniem włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Nasilenie wypadania włosów po porodzie – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co oznacza u mnie wypadanie włosów i senność? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy możliwe, że rozwija się u mnie nadczynność tarczycy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaka jest u mnie przyczyna zmęczenia i wypadania włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co mogę zrobić z tym wypadaniem włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy guzki tarczycy mają wpływ na wypadanie włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Przewlekłe zmęczenie, wzrost wagi, problemy trawienne? To może być niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy to najczęstsze zaburzenie p
Czy suplementacja w problemach trychologicznych ma sens?
Artykuł sponsorowany: Norsa Pharm Sp. z o.o.
Nagły wzrost wagi może być objawem choroby. Zobacz, o czym może świadczyć
Tycie bez powodu Jeśli starasz się zdrowo odżywiać