Jak pozbyć się tych problemów ze zgagą?

Od miesiąca zmagam się z problemem zgagi. Wszystko zaczęło się, gdy złapałam jelitówkę od córki. Przez 2 dni miałam gorączkę, osłabienie, brak apetytu i bóle brzucha oraz żołądka (brak wymiotów i biegunki). Potem wszystko wróciło do normy, a po 7 dniach od ustąpienia objawów pojawiła się zgaga. Lekarz przepisał mi pantoprazol 40 mg na 15 dni. W czasie brania leku zgagi nie było w ogóle, a 2 dni od odstawienia znów wróciła. Dodam, że nie jest to silna zgaga, ale jednak cały czas się pojawia, głownie czuje to w okolicy gardła i w ciągu dnia. Nie mam problemów ze snem. Mam apetyt, nie boli mnie brzuch ani żołądek, normalnie się wypróżniam. Nigdy wcześniej nie miałam takich problemów, mam 29 lat i nie mam nadwagi. Co to może być?
KOBIETA, 29 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry,

Pani zgaga najprawdopodobniej jest efektem zmian w funkcjonowaniu układu pokarmowego po infekcji, która mogła spowodować przejściowe uszkodzenia błony śluzowej żołądka, co doprowadziło do nadwrażliwości na kwas żołądkowy oraz osłabienie dolnego zwieracza przełyku.



Działanie pantoprazolu (inhibitora pompy protonowej) polega na zmniejszeniu wydzielania kwasu solnego, co tymczasowo złagodziło objawy, ale po jego odstawieniu organizm mógł zwiększyć produkcję kwasu w odpowiedzi na wcześniejsze zahamowanie. To tak zwany efekt odbicia, który może prowadzić do nawrotu zgagi po zaprzestaniu leczenia IPP.



W Pani przypadku warto skupić się na naturalnym wsparciu regeneracji układu pokarmowego i zmniejszeniu nadkwasoty poprzez dietę łagodną dla żołądka – unikanie kwaśnych, ostrych, tłustych i smażonych potraw oraz kofeiny i alkoholu. Proszę spożywać małe, lekkostrawne posiłki, ponieważ duże porcje jedzenia mogą zwiększać nacisk na żołądek i pogarszać refluks. Ważne też jest unikanie jedzenia 2-3 godziny przed snem oraz picie naparów łagodzących – prawoślaz lekarski, siemię lniane czy rumianek - mogą wspomóc regenerację błony śluzowej przełyku i żołądka. Pomocne mogą być naturalne sposoby na poprawę wydzielania kwasów trawiennych, jak np. gorzkie zioła przed posiłkiem.

Jeśli mimo zmian objawy będą się utrzymywać lub nasilać, warto skonsultować się z lekarzem gastrologiem i rozważyć dodatkową diagnostykę, np. test na Helicobacter pylori lub pH-metrię przełyku, aby wykluczyć przewlekły refluks żołądkowo-przełykowy (GERD).



Pozdrawiam

Marcelina Szulżycka

www.jelitawformie.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty