Jaka jest u mnie przyczyna zmęczenia i wypadania włosów?

Mam 23 lata i od jakiś 2 lat odczuwam ciągłe zmęczenie, senność, brak energii. Oprócz tego od długiego czasu włosy wypadają mi garściami, odczuwam dosyć duże pragnienie mimo odpowiedniego spożycia wody, nie ważne ile wypije, czesto mam zimne stopy, wydaje mi się że jestem wrażliwa na zimno, po prysznicu zawsze odczuwam suchość skóry, jednak moja masa ciała cały czas utrzumuje się na prawidłowym poziomie, nie wystąpił nieplanowany przyrost wagi, nie mam również zaparzać ani biegunek. Wszystkie badania krwi mam w normie, jedynie hematokryt wyszedł na poziomie 37% (norma od 38). Glukoza na czczo również w normie. Hormony tarczycy prezentują się również chyba okej: TSH = 1,377, ft3 = 4,16, ft4 = 12,49. Do jakiego lekarza zgłosić się najpierw? Gdzie szukać przyczyny?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Uporczywe zmęczenie i senność to uciążliwe objawy i wyobrażam sobie, że mocno utrudniają Pani codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza, że trwa to już 2 lata. Wobec tego dobrze byłoby ostatecznie znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy i jej zaradzić.

Niestety, symptomy, które Pani opisała takie, jak zmęczenie, wypadanie włosów, niska tolerancja zimna, suchość skóry, pragnienie są nieswoiste. To oznacza, że przyczyny tych dolegliwości mogą być bardzo różne, każdy z nich może też wynikać z odrębnych problemów zdrowotnych. Dlatego nie jest możliwe zdiagnozowanie sytuacji na odległość.

Napisała Pani również, że badania krwi są w normie, jednak nie wymieniała Pani, jakie zostały wykonane. Należałoby zbadać się pod kątem przewlekłych chorób wirusowych i bakteryjnych, a także zaburzeń hormonalnych. Czyli potrzebne są badania CRP, próby wątrobowe i nerkowe, poziom elektrolitów, żelaza i ferrytyny, glukozy, kwasu foliowego, B12, badanie EKG.

Częstą przyczyną silnego zmęczenia i senności bywa anemia – obniżony poziom żelaza lub na początku jedynie ferrytyny. Niski poziom witaminy B12 może skutkować nadmierną utratą włosów. Więcej informacji na temat roli tej witaminy w pracy całego organizmu znajdzie Pani np. tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/witamina-b12. Innym bardzo częstym powodem zmęczenia, jak i wypadania włosów (a także wrażliwości na zimno i suchej skóry) jest niedoczynność tarczycy. Wyniki TSH, które Pani przytoczyła są prawidłowe, ale warto pogłębić diagnostykę o oznaczenie przeciwciał anty-TG i anty-TPO, co pozwoli ocenić, czy w Pani organizmie nie rozwija się choroba Hashimoto.

Dobrze byłoby, gdyby Pani pozostawała pod opieką lekarza rodzinnego, który krok po kroku sprawdzi różne możliwości i na postawie wyników podejmie decyzję co do dalszego postępowania. Możliwe, że skieruje Panią do specjalisty: diabetologa, endokrynologa, dermatologa.

Gdyby po wykonaniu wszelkich badań nie została ustalona żadna przyczyna medyczna, trzeba zastanowić się nad możliwością psychosomatycznego podłoża dolegliwości. Senność i zmęczenie często występują jako objaw maskujący trudności psychiczne. Warto skonsultować się z psychologiem i porozmawiać o takiej ewentualności.

Proponuję również lekturę poniższych artykułów traktujących o przewlekłym zmęczeniu:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie

Pozdrawiam ciepło i życzę powrotu do pełni sił.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.