Co mam robić z tym wypadaniem włosów?

Od dłuższego czasu mam problem z wypadaniem włosów. Włosy są w bardzo dobrym stanie, nie ma z nimi innych problemów, oprócz właśnie wypadania. Wypada ich mnóstwo podczas każdego mycia czy czesania. Wypróbowałam już wiele szamponów przeciw wypadaniu z aptek i drogerii, ale nic nie pomaga. Podczas szukania lekarzy w internecie trafiłam na porady by zgłosić się do: dermatologa, endokrynologa lub trychologa. Nie mam pojęcia do którego zwrócić się w pierwszej kolejności, a może do kogoś zupełnie innego?
Redakcja abcZdrowie

Witam,

wypadanie włosów może mieć naprawdę wiele przyczyn: poczynając od problemów skóry głowy, przez choroby ogólnoustrojowe i zaburzenia hormonalne czy choroby autoimmunologiczne, aż po zaburzenia wymagające konsultacji psychologicznych czy psychiatrycznych.

Inne przyczyny wypadania włosów opisane zostały w materiale pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/przyczyny-wypadania-wlosow.

Stąd też trudno jednoznacznie wskazać, którego lekarza powinna Pani wybrać. Zazwyczaj w takim wypadku warto wykonać podstawowe badania krwi, które pomogą w ocenie ogólnej kondycji organizmu – np. czy nie cierpi Pani na łagodną postać anemii z niedoboru żelaza lub kwasu foliowego, zaburzenia pracy tarczycy czy choroby generujące stan zapalny organizmu.

Wykluczenie tych najbardziej podstawowych przypadłości związanych z wypadaniem włosów może oznaczać konieczność konsultacji z trychologiem. Jest to specjalista, który nie zajmuje się chorobami ogólnoustrojowymi czy chorobami skóry (tak jak dermatolog), lecz wyłącznie stanem włosów i skóry głowy.

Więcej informacji na temat specjalisty trychologa odnajdzie Pani w naszym artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/trycholog-czyli-specjalista-od-wlosow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.