Co mogę zrobić z wypadaniem włosów?

Mam 20 lat mam trądzik oraz bardzo wypadają mi włosy. Hormony tarczycy są w porządku. Endokrynolog odesłał mnie do dermatologa. Jest to bardzo męczące, czym mogłoby być to spowodowane? Testosteron i DHT również są w normie (ale badania były robione prawdopodobnie przy lekkim stanie zapalnym w gardle także nie wiem czy ma to jakiś wpływ)

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Zmaganie się takimi problemami, jak trądzik i wypadanie włosów, z pewnością jest dla Pana bardzo męczące i frustrujące. Może też podkopywać samoocenę i pewność siebie oraz rodzić przykre emocje. Dobrze, że szuka Pan źródła obu tych dolegliwości, które może (ale nie musi) być wspólne. Zarówno trądzik, jak i wypadanie włosów, mogą być spowodowane wieloma przyczynami. Jedną z najczęstszych są zaburzenia hormonalne (np. nadmiar androgenów), jednak to zostało wykluczone przez endokrynologa. Skoro został Pan pokierowany do dermatologa, to proszę posłuchać specjalisty i iść tym tropem. Dermatolog z pewnością spojrzy na te problemy kompleksowo i pogłębi diagnostykę – przeprowadzi dokładny wywiad oraz badanie stanu skóry i włosów. Na tej podstawie określi typ trądziku oraz wypadania włosów, a od tego zależy sposób dalszego postępowania. Warto, żeby wykonał Pan komplet badań podstawowych w celu ogólnej oceny stanu zdrowia i wykluczenia innych przyczyn, np. anemii czy stanu zapalnego. Należy tu też wspomnieć o jeszcze innych powodach problemów ze skórą i włosami, jak: niedobory witamin i minerałów (zwłaszcza cynku oraz witamin z grupy B), niewłaściwa dieta, używki, stres, niewłaściwa pielęgnacja skóry. Trądzik nasila dieta oparta na wysoko przetworzonych produktach, bogata w tłuszcz i cukry proste, a także zawierająca ostre przyprawy i alkohol; uboga w dobre źródła białka, witamin i minerałów (warzywa i owoce) oraz błonnika. Dlatego warto włączyć odpowiednią suplementację (zwłaszcza cynkiem, wit. A, C i E, biotyną) oraz preparatami ze skrzypem (krzem). Przy tego typu problemach kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja cery i skóry głowy.

Może Pan też udać się na konsultację do trychologa – specjalisty zajmującego się wyłącznie problemami włosów i skóry głowy i/lub kosmetologa.

Więcej przydatnych informacji znajdzie Pan w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-pospolity

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.