Czy wypadanie włosów to wina częstego farbowania?

Witam Mam 18 lat Farbowałem kilkukrotnie włosy Od jakichś 2 miesięcy nie nakładałem farby Zauważyłem jednak że moje włosy zaczęły wypadać w dużej ilości Szczególnie przy myciu głowy Gdy farbowałem włosy nie używałem żadnych odżywek Czy wypadanie włosów może być spowodowane częstym farbowaniem co wiąże się z osłabieniem włosów Czy wizyta u trychologa to dobry pomysł czy może mogę temu zapobiec bez pomocy specjalisty

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Przyczyn wypadania włosów jest być bardzo wiele. Jedną z nich może być niewłaściwa pielęgnacja i stosowane zabiegi, w tym farbowanie włosów. Należy mieć świadomość, że farba do koloryzacji jest mieszaniną silnych substancji chemicznych, które mogą wywoływać różne skutki uboczne – m.in. problemy ze skórą głowy oraz osłabienie włosów.

Trudno stwierdzić bez badania, czy tak stało się w Pana przypadku. Równie dobrze wzmożone wypadanie włosów może mieć inną przyczynę – chociażby niedobory składników odżywczych, zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy), osłabienie po chorobie, stres. Więcej na ten temat może Pan przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby.

Jeśli zaprzestał Pan farbowania, a problem się nie nasila, to proponuję zacząć od próby samodzielnego uporania się nim w oparciu o sprawdzone sposoby. Proszę kupić w aptece cynk i biotynę – lub jakiś preparat złożony zawierający te substancje oraz wyciąg ze skrzypu (jest ich wiele). Dotychczas stosowane preparaty do mycia czy stylizacji należy zastąpić szamponem i odżywką do włosów wypadających – tu wybór jest ogromny i dobrze kierować się radą farmaceuty lub opiniami konsumentów w sieci (jeśli preferuje Pan kosmetyki naturalne, to warto, by zawierały wyciąg z pokrzywy czy skrzypu). W drogerii znajdzie Pan też wiele tzw. mgiełek lub wcierek, które przy regularnym stosowaniu pomogą dodatkowo wzmocnić włosy. Proszę być cierpliwym – osłabione farbowaniem cebulki włosowe potrzebują czasu, by się zregenerować.

Jeśli zaproponowane metody nie przyniosą poprawy, to proszę zacząć od wykonania badań krwi celem wykluczenia anemii i niedoczynności tarczycy (może je zlecić lekarz rodzinny). Z tymi wynikami może się Pan udać do dermatologa lub trychologa, którzy są w stanie dokładniej zdiagnozować przyczynę wypadania włosów oraz zaproponować adekwatne leczenie.

W poniższych linkach znajdzie Pan odpowiedzi naszych specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-farbowanie-wlosow-moze-spowodowac-ich-wypadanie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wypadanie-i-oslabienie-wlosow-po-farbowaniu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wypadanie-wlosow-i-pieczenie-skory-glowy-po-farbowaniu

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.